Globális problémák globális megoldása mellett köteleződtek el a mezőgazdasági miniszterek

Globális problémák globális megoldása mellett köteleződtek el a mezőgazdasági miniszterek
Globális problémák globális megoldása mellett köteleződtek el a mezőgazdasági miniszterek

A múlt pénteken megrendezett mezőgazdasági miniszterek berlini nemzetközi konferenciáján, az Global Forum for Food and Agriculture-on résztvevő 76 miniszter és 13 nemzetközi szervezet képviselője a válságkezelésre összpontosított, és felszólítottak a globális éhezés, a klímaváltozás és a potenciális új világjárványok elleni küzdelemre is.

A „Világjárványok és éghajlatváltozás: Hogyan tápláljuk a világot?” című online konferencián Julia Klöckner német mezőgazdasági miniszter felidézte, hogy a világjárvány miatt az eddiginél 130 millióval több embert érint az éhezés, és annak érdekében, hogy ez a szám csökkenjen, biztosítani kell az élelmiszerek elérhetőségét és megfizethetőségét.

David Beasly az ENSZ Élelmezési Világprogramjának ügyvezető igazgatója a a regionális élelmiszerhiány és a világjárvány által okozott globális éhezés közötti szakadék áthidalásának szükségességére hívta fel a figyelmet. Az áruk hatékony szállítása alapvető fontosságú az éhezés elleni globális küzdelemben.

Tobias Reichert, a berlini székhelyű Germanwatch thinktank mezőgazdasági és globális kereskedelmi tisztviselője szerint a világjárvány határokon átnyúló ellátási láncokra gyakorolt hatása úgy tűnik, kisebb lesz, mint ahogy attól eredetileg tartani lehetett. Ugyanakkor a lokális gazdasági válságok és azok az emberek jövedelmére gyakorolt hatásai annál inkább kritikussá válnak a globális élelmiszer-ellátás szempontjából.

A berlini konferencia a jövőbeli világjárványok megelőzésére is fontos hangsúlyt fektetett. A német környezetvédelmi minisztérium közlése szerint az emberekben az elmúlt 30 évben megjelent új kórokozók 70%-a állatokból származik. A zárónyilatkozatban a konferencia résztvevői az emberek, állatok, növények és a környezet egészségének javítására irányuló holisztikus megközelítésben állapodtak meg, mellyel minimalizálható zoonózisok kockázata.

A legfontosabb téma azonban az ember által előidézett éghajlatváltozás és annak a globális élelmiszer-termelésre gyakorolt hatása volt. António Guterres ENSZ-főtitkár az éghajlatváltozást nevezte a globális éhínség elleni küzdelem egyik legnagyobb kihívásának. Bejelentette, hogy az év későbbi felében megrendezésre kerülő ENSZ 2021-es élelmiszer-rendszer-csúcstalálkozóján a globális intézkedésekről a legmagasabb döntéshozatali szinten lesz lehetőség dönteni.

Janusz Wojciechowski, az EU mezőgazdasági biztosa globális erőfeszítésekre és több nemzetközi agrárpolitikai együttműködésre szólított fel.

A konferencia zárónyilatkozatában többek között megemlítik a mezőgazdaság digitalizálásának szükségességét, illetve az innováció és az erdőirtás elleni küzdelem révén megvalósuló megoldások mellett az agrárerdészetet is, mint a mezőgazdasági kibocsátások csökkentésének hatékony módszerét.

(euractiv.com)

Rengeteg fontos információ vár még rád! Nézz szét!

search icon