Bizonyára sokan egy óriási pókra, egy hatalmas lepkére vagy éppen egy gigantikus kitinpáncélos rovarra tippelnének a kérdés hallatán. Pedig a nyertes nem más, mint egy szöcske.
Gigantikus méretek
A fürgeszöcskék családjába tartozó fűrészlábú szöcske (Saga pedo) Eurázsiában őshonos, leginkább a mediterrán vidékeken gyakori, és hazánkban is többfelé találkozhatunk vele, ám populációi kicsik és elszigeteltek.
A szöcske testhossza akár a 10 centimétert is elérheti, és ami nagyon érdekes, hogy a fajnak csak nőstény egyedei ismertek. Így pedig az sem meglepő, hogy szűznemzéssel szaporodik. Alakja karcsú, megnyúlt, színe zöld vagy ritkán sárgásbarna. A tojócsöve 3–4 centiméter, egyenes vagy enyhén felfelé ívelt, csápjai rendkívül hosszúak. Kiváló rejtőző, mozgása imbolygó, mintha csak a növényzetet fújná a szél.
Ezért fűrészlábú
A szöcske jellegzetessége, hogy az első két pár lába fűrész-szerűen fogazott, innen származik az elnevezése is. Ezek a tüskés lábak segítenek az állatnak elkapni a zsákmányt.
Érdekesség, hogy a fűrészlábú szöcske bizonyos külső inger vagy körülmény hatására úgynevezett kataleptikus – tetszhalott – állapotba kerül, ami akár 20 percig is eltarthat.
Kegyetlen ragadozó
Tápláléka kizárólag rovarokból áll, ám a saját testméretétől lényegesen kisebb prédákra nem támad. Lárvaként inkább a puhább kültakaróval rendelkező rovarokat fogyasztja, kifejlett formában pedig legfőképpen sáskákkal táplálkozik.
Az imádkozó sáskához hasonlóan cserkészi be a zsákmányát, ám mivel a látása közel sem olyan jó, mint az előbbié, a sikeres vadászatok aránya is rosszabb. Ezt az optikai hátrányát azzal igyekszik kompenzálni, hogy alkonyatkor aktív, amikor nappali prédaállatai már nyugalomban vannak.
Ritka, ősi, különleges életmódú faj, fokozottan védett! Természetvédelmi értéke 50.000 forint.
Kiemelt kép: Canva