A földi távcsövekkel végzett csillagászati megfigyelések érzékenyek a helyi légköri viszonyokra. Az emberi tevékenységből eredő éghajlatváltozás negatívan fogja befolyásolni a megfigyelési körülményeket világszerte. Erről a Berni Egyetem és a PlanetS Nemzeti Kutatási Kompetenciaközpont (NCCR) által vezetett kutatócsoport számolt be.
A földi csillagászati megfigyelések minősége enyhén szólva is függ a légkör tisztaságától azon helyszínen, ahonnan a megfigyeléseket végzik. A teleszkópok helyét ezért nagyon gondosan választják ki. Ezek a berendezések gyakran magasan, a tengerszint felett vannak, így kisebb vastagságú légkör áll a megfigyelési célpontok és a távcsövek között. Sok teleszkópot sivatagokban is létesítenek, mivel a felhők és a vízpára is akadályozza az éjszakai égbolt láthatóságát.
A Berni Egyetem és a PlanetS Nemzeti Kutatási Kompetenciaközpont (NCCR) által vezetett kutatócsoport az Astronomy & Astrophysics című folyóiratban megjelent és a Granadában megrendezett Europlanet Science Congress 2022 konferencián bemutatott tanulmányában bemutatja, hogy korunk egyik legnagyobb kihívása – az éghajlatváltozás – most még a kozmoszra való rálátásunkat is befolyásolja.
Bár a teleszkópok élettartama általában több évtized, a helyszínválasztási vizsgálatok csak rövid időintervallumban veszik figyelembe a légköri viszonyokat. Általában csak az elmúlt öt évet, ami túl rövid idő ahhoz, hogy a hosszú távú trendeket meg lehessen ragadni
– mutat rá Caroline Haslebacher, a tanulmány vezető szerzője, a Berni Egyetem NCCR PlanetS kutatója.
A jövőbeli éghajlati tendenciák nagy felbontású globális éghajlati modelleken alapuló elemzésük azt mutatja, hogy a Hawaiitól a Kanári-szigetekig, Chilétől, Mexikótól, Dél-Afrikától és Ausztráliától kezdve a nagy csillagászati obszervatóriumoknál 2050-ig valószínűleg emelkedni fog a hőmérséklet és a légkör páratartalma. Ez viszont a megfigyelési idő csökkenését és a megfigyelések minőségének romlását is jelentheti.
Az, hogy korábban nem vették figyelembe az éghajlatváltozásnak az obszervatóriumokra gyakorolt hatásait, nem mulasztás volt. Ahogy a tanulmány társszerzője, Marie-Estelle Demory mondja, ez nem utolsósorban a technika jelenlegi állása miatt lett látható, mivel ez az első alkalom, hogy egy ilyen tanulmány elkészítésére lehetőség nyílt. A Horizon 2020 PRIMAVERA projekt keretében kifejlesztett globális éghajlati modellek nagyobb felbontásának köszönhetően nagy valószínűséggel lehet megvizsgálni a Föld különböző pontjain uralkodó viszonyokat. Ezek a modellek értékes eszközök a Wyss Akadémián végzett munkánkhoz is.
(forrás: www.unibe.ch )