Az Ă©ghajlatváltozás elleni kĂĽzdelem Ă©rdekĂ©ben sokunknak csökkenteni kell szĂ©n-dioxid-kibocsátásunkat. De hogyan nĂ©z ki a valĂłban alacsony szĂ©n-dioxid-kibocsátásĂş Ă©letmĂłd, Ă©s vajon valĂłban megvalĂłsĂthatĂł-e pusztán szemĂ©lyes döntĂ©sekkel?
Az Oxfam 2021-ben kĂ©szĂtett jelentĂ©se szerint 2030-ra a globális átlagos kibocsátásnak mindössze Ă©vi 2,3 tonna CO2e-nek kell lennie ahhoz, hogy a globális felmelegedĂ©s 1,5 Celsius-fok alatt maradjon (a jelentĂ©s más ĂĽvegházhatásĂş gázokra nem terjedt ki), szemben a mai 4,6 tonnás globális átlaggal.
A berlini székhelyű Hot and Cool Institute egy másik jelentésében úgy becsülte, hogy 2040-re az egy főre jutó életmódbeli kibocsátásnak 1,4 tonna CO2e-nek kell lennie, 2050-re pedig csak 0,7 tonna CO2e-nek.
A 2020-as Ă©v vĂ©gĂ©hez közeledve Carys Mainprize kihĂvást állĂtott magának a közelgĹ‘ Ă©vre, hogy a következĹ‘ 12 hĂłnapot kĂ©t tonna szĂ©n-dioxid-kibocsátással kell eltöltenie: ez a mennyisĂ©g körĂĽlbelĂĽl az amerikai benzinĂĽzemű autĂłk átlagos Ă©ves kibocsátásának felĂ©nek felel meg. Mainprize, aki egy klĂmavĂ©delmi nonprofit szervezet kommunikáciĂłs munkatársa, elkezdte kutatni mindennek a szĂ©nlábnyomát, amit csak tudott.
A kĂ©t tonna bizonyos szempontbĂłl önkĂ©nyes szám, de nĂ©mi kutatás után a Mainprize Ăşgy döntött, hogy ez egy tisztessĂ©gesen ambiciĂłzus cĂ©l lenne. Mike Berners-Lee kutatĂł a How Bad Are Bananas cĂmű, a szĂ©nlábnyomrĂłl szĂłlĂł könyvĂ©ben azt javasolja, hogy az olvasĂłknak egyelĹ‘re az öttonnás Ă©letmĂłdot kellene megcĂ©lozniuk.
Az ilyen kĂĽzdelmek rávilágĂtanak az Ă©ghajlati problĂ©ma rendszerszintű jellegĂ©re: nagyon nehĂ©z kevĂ©s szĂ©n-dioxiddal Ă©lni, ha a körĂĽlöttĂĽnk lĂ©vĹ‘ termĂ©kek, a társadalom Ă©s az infrastruktĂşra mind magas kibocsátásĂşak. Mainprize számos erre vonatkozĂł pĂ©ldával szembesĂĽlt. Nem volt hatalma a szigetelĂ©s felett a lakásában, amelyet bĂ©rel, Ă©s a bĂ©rbeadĂłja nem kötelezte a szigetelĂ©s beszerelĂ©sĂ©re. A munkája miatt is autĂłra volt utalva, Ă©s tĂşl drágának találta egy elektromos autĂł megvásárlását.
2019-ben Rosalind Readhead londoni aktivista elhatározta, hogy megprĂłbál egy Ă©ven keresztĂĽl mindössze egy tonna szĂ©n-dioxiddal Ă©lni. ErĹ‘feszĂtĂ©sei során Readhead pĂ©ldául rájött, hogy a gázkazán mindössze 45 percre törtĂ©nĹ‘ bekapcsolása felemĂ©sztette a teljes napi szĂ©n-dioxid-kibocsátását. Amikor azonban kĂ©sĹ‘bb másodlagos ĂĽvegezĂ©st szerelt az ablakaira, azt tapasztalta, hogy alig kell bekapcsolnia a fűtĂ©st.
A kĂ©t tonnás kĂsĂ©rletĂ©ben Mainprize, aki egyĂ©bkĂ©nt is vegetáriánus volt, a tej Ă©s a sajt elhagyását meglehetĹ‘sen jĂłl kivitelezhetĹ‘nek találta. Readhead ezzel szemben nehezen tudta teljesen kiiktatni a hĂşst az Ă©trendjĂ©bĹ‘l, kĂĽlönösen a hidegebb tĂ©li hĂłnapokban, amikor is alkalmankĂ©nt alacsonyabb szĂ©n-dioxid-kibocsátásĂş hĂşsokat, pĂ©ldául csirkĂ©t Ă©s vadhĂşst fogyasztott.
A „kĂsĂ©rlet” után Mainprize Ăşgy gondolta, hogy Ă©ppen csak a havi átlag alatt volt. Readhead szerint sikerĂĽlt elĂ©rnie az egytonnás cĂ©lt, de azt mondja, ennĂ©l alacsonyabbra nem tudott volna menni. Viszont azon kapta magát, hogy keresi az általa „szĂ©n-dioxid-mentesnek” nevezett tevĂ©kenysĂ©geket, amelyeket szeret csinálni: „Meditálni, a termĂ©szetben lenni, egyszerűen abbahagyni a dolgokat Ă©s magába szĂvni a világot”. A telefonok Ă©s számĂtĂłgĂ©pek elĹ‘tti Ă©let emlĂ©kei kezdtek visszatĂ©rni hozzá, Ăşgy fogalmazott: „Csak ĂĽltem a barátaimmal Ă©s beszĂ©lgettem”.
(Forrás: BBC)