Az úgynevezett származási garanciák felelnek azért, hogy a fogyasztók számára is egyértelmű és átlátható legyen az, hogy az általuk használt elektromosságot hagyományos vagy megújuló technológiákkal állították elő.
A Magyar Energetikai és Közmű-szabályozási Hivatal (MEKH) 2014. január 1-je óta biztosítja a származási garanciák használatát és üzemelteti a szükséges elektronikus számlarendszert. Azon fogyasztók, akik kifejezetten megújuló forrásból vagy nagy hatásfokú kapcsolt energiatermelésből származó villamos energiát kívánnak felhasználni, ezen rendszer segítségével megbizonyosodni annak eredetéről.
A MEKH 2014 óta 5 229 644 darab származási garanciát jegyzett be a számlatulajdonosok részére. 2019-ben 461 911 darab, míg 2020-ban már 1 781 597 darab származási garancia került be a hazai rendszerbe. Tavaly 1 136 GWh villamosenergia-fogyasztás megújuló eredetét igazolták származási garancia tanúsítvány segítségével. Ez az éves hazai felhasználás megközelítőleg 2,5 százaléka. 2019-ben ez még csak 503 GWh volt.
Eddig azonban a hazai származási garanciák a nemzetközi piacon nem voltak elismerhetők. Ebben jöhet most változás azzal, hogy a MEKH csatlakozott az Association of Issuing Bodies (AIB) nevű nemzetközi szervezethez, melynek eredményeként a jövő évben a hazai termelők előtt is megnyílhat a származási garanciák nemzetközi piaca.
Horváth Péter János, a MEKH elnöke szerint a csatlakozás annak a folyamatnak a része, melynek keretében a hivatal azon dolgozik, hogy a hazai származási garanciák az AIB hatáskörébe tartozó nemzetközi piacon is elismerhetők legyenek.