Egyre komolyabb környezetvédelmi fenyegetést jelent az orosz Kara-tengeri atomtengeralattjáró-temető, ahol a hirosimai bomba 6,5-szeresének megfelelő mennyiségű radioaktív anyag pihen a rozsdásodó hajókban.
A Telex cikkéből kiderül, hogy az egykori szovjet, később orosz haditengerészet kötelékében több száz atomtengeralattjáró szolgált, a csúcson az 1990-es évek közepén egész pontosan 245 darab.
Ezek egy része még az 1950-60-as években épült, így ezek nagy részét legkésőbb a 2000-es évekre mind leszerelték. Ez azonban sajnos nem a radioaktív anyagoktól való szakszerű megszabadulást jelentette.
Sőt, az oroszok a becslések szerint legalább 14 tengeralattjáró reaktorát süllyesztették bele a tengerbe mindenféle védelmi intézkedés nélkül, az esetek többségében még a fűtőrudakat is a szerkezetben hagyva.
Ez persze érthető lenne, ha csak a szakszerű bontás költségei felől vizsgálnánk a kérdést, de sajnos nem lehet eltekinteni a fenti megoldással járó felbecsülhetetlen természeti károktól.
Az elmúlt évtizedekben balesetek folytán is bőven került radioaktív szennyezés az északi vizekbe. 2003-ban például egy viharban kettészakadt egy hajó és reaktorával együtt a tenger fenekére süllyedt. Vannak ugyan orosz ígéretek arra, hogy kiemelik, erre azonban úgy tűnik még sokat kell várni.
További rossz hír, hogy jó néhány további, szolgálatból kivont tengeralattjáró rozsdásodik jelenleg is a Kara-tengeren, várva azt, hogy egyszer szétszereljék.