Jó vagy rossz hír? – Rekordokat dönt a PET Kupa
Jó vagy rossz hír? – Rekordokat dönt a PET Kupa

A idei elsĹ‘ Tisza-tavi  PET Kupa kapcsán beszĂ©lgettĂĽnk DĂłra Szilviával, az esemĂ©ny kommunikáciĂłjáért felelĹ‘s szervezĹ‘jĂ©vel. Az elsĹ‘ idei verseny rekordot döntött az 1549 zsáknyi összegyűjtött hulladĂ©kkal, ami egyben örömre Ă©s bánatra is okot ad.

Kezdjük talán azzal, hogyan kerültél a PET Kupa szervezői csapatába! Meséld el, kérlek, hogyan és mikor kezdtél el dolgozni a PET Kupa megszervezésén!

Úgy kezdtem a pályafutásomat, ahogyan általában a legtöbb ember a PET Kupánál, önkéntesnek álltam be nyolc évvel ezelőtt. Annak idején a saját szakmámban, médiamunkával, az esemény PR-jának a szervezésével járultam hozzá a verseny sikeréhez. Azon dolgoztam, hogy a versenynek minél több helyen híre menjen. Akkor öten jelentkeztünk önkéntesnek, akik közül hárman eltűntek a verseny végére. Megfutamodtak. Akkor még eléggé gyerekcipőben járt az önkéntesség, nem volt ennyi versenyző csapat. Lehetett érezni, hogy a verseny óriási móka, de hihetetlenül kemény munkával jár. Néhány év múltán a PET Kupa állandó szakemberévé váltam.

Az alapötlet zseniális, ami segíti az esemény népszerűsítését. Egy ilyen elképesztően nehéz feladatot és munkát a PET Kupa játékosan közelít meg. Újrahasznosított anyagból készült hajókat építünk, amelyeket pillepalackok tartanak a víz felszínén. A szervező Termeszetfilm.hu Egyesület hosszabb és rövidebb ismeretterjesztő filmjei pedig sokban segítettek abban, hogy gyorsan ismertté váljunk.

Idén már jóval több az önkéntes, mint a kezdetekkor.

Mennyi az újrahasznosítható hulladék abból, amit összegyűjtötök?

60–70 százalék a részarány, ami igen jónak számít jelenleg. Néhány évvel ezelőtt mi magunk is elkezdtünk eszközöket, tárgyakat készíteni abból a hulladékból, amit összeszedünk. Ebből születtek meg például a Tisza és a Bodrog partján a Palackorrú Lebegő Kikötők és a Plasztikkajak.

Milyen volt az idei Tisza-tavi verseny?

Az idei verseny rekordokat hozott, és nagyon intenzív erőpróbának bizonyult. Remek hangulatban telt, és szerencsére kegyes volt hozzánk az időjárás. Habár az első napon kerülgettek bennünket a viharfelhők, nem keveredtünk viharba. Voltak olyan résztvevők, akik még a tiszavirágzást is látták.

Tizennégy csapat eddig még nem indult el a Tisza-tónál. A Felső-Tiszán gyakran ennél többen is rajthoz állunk, de a Tisza-tavi verseny a kisebb versenyek közé tartozott idáig. Rekordokat értünk el: 1549 zsáknyi hulladék gyűlt össze, és az a csapat, amelyik a legtöbbet gyűjtötte, 202 zsákkal büszkélkedhetett. A legtöbb résztvevő csapat 100-nál több zsáknyi hulladékot gyűjtött, és a napi rekordszám is megdőlt. Ez azonban azt is jelenti, hogy bődületesen sok a hulladék a Tisza-tó partján.

Ez hogyan viszonyul az előző versenyekhez?

A Felső-Tiszán azt tapasztaljuk, hogy bizonyos – általunk „PET-bányának” hívott – óriási lerakatokat az évek során sikerült kitisztítani. Egyre több területtel egész jól állunk a Felső-Tiszán. Ez azt jelenti, hogy nem szélmalomharcot vívunk, hanem idővel komoly eredmények születnek.

A Tisza-tónál ugyanakkor ez a három év még éppen, hogy csak középtáv. Sajnos a tó visszaszennyeződése is eléggé gyakori az áradások következtében.

Szerencsére a Közép-Tisza-vidéki Vízügyi Igazgatóság (KÖTIVIZIG) és a Tisza-tavi Sporthorgász Kft. egész évben hathatós munkát végez a hulladék felszámolására. Mi is folyamatosan kooperálunk velük, összefogással még jobb eredményeket lehet elérni. Hosszú távon azonban elengedhetetlen, hogy a probléma gyökerénél szülessen megoldás.

Mivel próbáljátok megoldani az Ukrajnából és Romániából érkező szemét problémáját?

A határon túl elsősorban szakmai vonalon működünk együtt szakértőkkel, szakmai és civil szervezetekkel. Főként oktatási és vállalkozásfejlesztési programokon dolgozunk. Nemrég indítottuk útjára a Diageóval, a világ vezető alkoholosital-gyártó és -forgalmazó vállalatával a CALL-Action programot. Kárpátalján mozgósítunk hulladékgazdálkodási szakembereket, önkénteseket és környezeti nevelőket. Ha sikerül elérni a célt, akkor nagyon büszkék leszünk, hiszen az átfogó program 2 éve alatt legalább 690 tonna hulladék szelektív összegyűjtésével, válogatásával és hasznosításával szeretnénk követendő példát mutatni.

Döbbenetes, de Kárpátalján jelenleg közel 200 olyan település van, ahová el sem jut a kukásautó, és semmilyen hulladékgyűjtő rendszer nincs. Az emberek ezeken a településeken lehordják a vízpartra a szemetet, amit aztán elvisz a víz.

Térjünk vissza az idei első kupára! Hány csapat és hány ember vett részt a Tisza-tavi versenyen?

14 csapat vett részt: 9 vállalati csapat, 4 baráti és 1 nemzetközi csapat. Összesen 250 regisztrált résztvevővel zajlott a verseny.

Bemutatnád, kérlek, a Tiszta Tisza és a Hulladékkezelő térkép nevű alkalmazásokat? Ezek hogyan segítik a munkát?

A vízen is úszik hulladék, de azért a legnagyobb mennyiség az ártéri erdőben található. Egy-egy verseny alkalmával néhány nap áll rendelkezésünkre, hogy összegyűjtsük a szemetet. Ez elég rövid idő. Ha valaki biztosra akar menni, akkor segítenek az alkalmazások.

Van egy közismert nemzetközi hulladékfeltérképező alkalmazás, a TrashOut, amelyett mi fordítottunk le magyar nyelvre. Ennek segítségével fel lehet mérni és meg lehet jelölni azokat a helyeket, ahol hulladék található.

Az általunk létrehozott tisztatiszaterkep.hu weboldal pedig jól vizualizálja ezeket a hulladékpontokat.

Mire számítotok az idei következő két kupán?

A Felső-Tiszán különleges hangulatú jubileumi versenyre készülünk. Ott leszünk tízévesek, és főleg veterán csapatok fognak indulni. Velünk tart Varga Livius zenész, aki régóta visszajáró vendége a versenyeknek. Ezúttal is elvállalta a PET Mester tisztséget, „mókamestere” és fontos összetartó szereplője lesz a versenynek.

A bodrogi verseny ismét egy kisebb rendezvény lesz. Ott ugyanaz a helyzet, mint a Tisza-tónál a hulladék mennyiségét illetően. Gyönyörű a táj, és mindig különleges, szeretetteljes vendéglátásban van részünk a helyiek jóvoltából, akik főznek ránk, és programokat szerveznek nekünk.

PET Kupa
Idén még 2 rendezvényre invitálnak a szervezők.

Jöjjön egy kevésbé vidám téma! A klímaváltozás és a kiszámíthatatlanabb időjárás hogyan befolyásolja a helyzeteteket: akár a Tiszán, akár a Tisza-tavon?

Ezt leginkább akkor tapasztaljuk, amikor a vízi biztonságra kell ügyelnünk. A Sonar Egyesület 2013 óta biztosítja a hajóinkat, ők tájékoztatnak minket arról, mikor, hogyan szállhatunk vízre, és vihar esetén mi a teendőnk. Szerencsére nagyobb baleset még soha nem történt egyik versenyen sem. Nagyon könnyen kerekednek viharok a Tisza térségében, és ezek a viharok érezhetően egyre erősebbek. Az időjárás gyorsan megváltozik. Ezt leginkább a felső-tiszai versenyen szoktuk tapasztalni.

Hogyan látod a világ műanyagproblémáját?

A probléma megoldásának kulcsa a fogyasztási szokásaink átalakításában van. Tudatosabbnak és mértékletesebbnek kellene lennünk, de az emberek nehezen váltanak. A pandémia, a háború, az élelmiszer-biztonság kérdései és a menekülthelyzet sok mindenre felhívják a figyelmet, és kényszerítenek bennünket a változtatásra.

A műanyag esetében egy palack – ha megfelelő anyagból készül – többször visszakerülhet az anyagok körforgásába, többszöri újrahasznosítás után teljesen más ökológiai lábnyommal kerül végül a hulladéklerakóba. A műanyag palackokat a hétköznapi életünkben is sokféleképpen lehet hasznosítani.

Mennyire erős ezeknek a versenyeknek a szemléletformáló hatása?

Egy-egy verseny után több mint száz hír jelenik meg a médiában. Szerencsére nagyon sok helyen foglalkoznak a témával, ami segít felhívni a figyelmet a műanyagokkal és a hulladékkal kapcsolatos problémákra.

PET Kupa
Komoly szemléletformáló hatása van az immár 10 éves PET Kupának.

Van-e bármilyen más következtetés, melyet az első idei verseny kapcsán levontatok?

Nekem nagyon szívmelengető érzés volt, hogy milyen nagy létszámban volt jelen a mostani versenyen a legfiatalabb nemzedék. A nyertes TiszaiJAK csapata egy baráti, egyben 3 családból álló csapat volt, 7 gyerekkel.

PET Mesterként vett részt a versenyen Epres Attila színész, aki a Metropolitan Egyetemen tanít, és elhozta magával a diákjait is.

A Pelikánok csapata pedig a gödöllői Waldorf iskola diákjaiból és az ő szüleikből szerveződött. Az egyik kisgyerek, miután hazatért a versenyről, Legóból épített egy ugyanolyan anyahajót, mint amit a versenyen látott. Óriási hatással van a kicsikre ez a nagy kaland. Ugyan nem egyszerű a tábori élet, de gyönyörű természeti környezet vesz körül bennünket, fantasztikus a közösség és a hangulat, miközben hasznos környezetvédelmi munkát végzünk.

Pet Kupa

Mi volt a legemlékezetesebb pillanat?

Nehezen tudok választani. Azt is gondolhatná az ember, hogy 8 év után meg lehet szokni a hatalmas hulladékmennyiséget, de ez nem így van. Még mindig az hajt minket, hogy ezzel valamit tenni kell.

Az örömteli, érdekes pillanatok közül pedig talán azt említeném, amikor a PETaSztár elnevezésű esti műsorunkon a Decathlon csapata átköltve szavalva el A Tisza című verset. A szerkezetét, hangulatát megőrizték, tartalmilag mégis a versenyen szerzett élményekről szólt a vers. Nagyon eredeti volt!

fotĂłk: PET Kupa

search icon