Átfogó vitát, illetve széleskörű véleményezési és szakmai tervezési folyamatot indít a főváros és közlekedésszervező cége a budapesti közlekedés átalakításáról – derült ki a Budapesti Közlekedési Központ (BKK) közleményéből.
Dorosz Dávid főpolgármester-helyettes szerint az „aktív és mikromobilitási” vitaanyag célja, hogy a budapestiek különböző közlekedési módokat használhassanak a jövőben, anyagi helyzetüktől függetlenül, gyorsan és biztonságosan. Másrészt, a városvezető szerint arra kaptak felhatalmazást, hogy egy zöld és fenntartható, a klímavédelmet szem előtt tartó Budapestet építsenek.
Ennek érdekében a BKK egy tízpontos javaslatot dolgozott ki:
- Megállítjuk / lassítjuk a városi és elővárosi utazások számának növekedését.
- Átalakítjuk és újraosztjuk a budapesti közterületeket, közutakat, egyre nagyobb teret adva az aktív mobilitási módoknak.
- Összefüggő, biztonságos, kényelmes, vonzó gyalogos- és kerékpáros-útvonalhálózatot hozunk létre, mely versenyképes alternatívát kínál az egyéni motorizált közlekedés mellett. Ezen hálózat kiemelt elemei a Bringasztrádák.
- Segítjük a közösségi közlekedéssel kombinált aktív és mikromobilitást.
- Pénzügyileg is versenyképessé tesszük az aktív és mikromobilitást (pl. a parkolási, a kölcsönzési, a használati) árak, feltételek újraszabályozásával.
- Megvalósítjuk az aktív és mikromobilitás teljes körű integrációját a saját (pl. FUTÁR) és a piaci alapon működő utazástervező és információs rendszerekbe.
- Aktív szemléletformálást végzünk annak érdekében, hogy az utakon partnerként közlekedjünk együtt: oktatás és kampányok (az iskolákban és a járművezetőknek).
- Szemléletformáló akciókat szervezünk az aktív és mikromobilitás előnyeinek népszerűsítésére.
- Javaslatot teszünk hatékony szabályozásra és ellenőrzésre a biztonságosabb gépjárművek (különösen a főváros útjait használó tehergépjárművek), az elektromos rollerek és kerékpárok érdekében.
- Olyan szervezeti rendszeren dolgozunk, mely biztosítja a fenti intézkedések hatékony végrehajtását, és a létrejövő komplex szolgáltatáscsomag(ok) hatékony menedzselését, együttműködve a lakossággal, a civil szervezetekkel, a vállalkozásokkal, a kerületekkel és a kormányzati intézményekkel.
(fotó: BKK)