Kellemeset a hasznossal: zsálya a kertben!

Kellemeset a hasznossal: zsálya a kertben!
Kellemeset a hasznossal: zsálya a kertben!

A zsályáknak nemcsak az illatuk, hanem a látványuk is magával ragadó, különösen akkor, amikor lepkék és más rovarok nyüzsögnek rajtuk. E növényeknek ott a helyük a szép, természetbarát kertekben, árokpartokon és más közterületeken!

Zsályaleltár a teljesség igénye nélkül

A muskotályzsálya a nálunk talán legismertebb, kertekben is gyakran ültetett faj, ez azonban nem őshonos hazánkban. Ugyanígy nem őshazája Magyarország az orvosi zsályának sem. Mezei, ligeti és osztrák zsályával azonban vadon is találkozhatunk, és ezek sem kevésbé szépek, mint az előbb említett fajok. Többek között előfordul még nálunk egy igazi sztyeppfaj, a bókoló zsálya is, mely fokozottan védett.

Ligeti zsálya (Salvia nemorosa). Talán a legszebb faj, sűrű foltokat is alkothat.
Kép: Pribéli Levente

A zsályák az ajakosvirágúak közé tartoznak, ugyanebbe a rendbe soroljuk a kakukkfüveket, az oregánót és a levendulát is. Szűk emberi szempontból sem jelentéktelen csoportról van szó tehát. Alább pedig kiderül, hogy a zsályákért az embereken kívül kik vannak még odáig.

Zsályára fel!

A különböző zsályák más színűek, máskor nyílnak, más a formájuk, az azonban közös bennük, hogy igen kedvelik őket a beporzó rovarok. A levendulához hasonlóan csüngnek rajtuk a méhek és a lepkék. Utóbbiak különösen kedvelik a ligeti zsályát. Rovarmágnes-funkciójukon túl előnyös tulajdonságuk, hogy évelők, így nem kell évről évre újravetnünk őket. Öntözést sem igényelnek.

Ligeti zsályán pihenő ibolyaszín boglárka
Kép: Pribéli Levente

Zsályatrükk

Akinek szerencséje volt valamilyen természettel kapcsolatos órán, és nem csak tanteremben tanult az élővilágról, jó eséllyel látott már zsályavirágba lelkesen apró gallyat dugdosó embert. Bár nem nagy meglepetés, ha egy kísérlet nem működik az órán, ez általában telitalálat. A mezei zsálya porzói ugyanis ráhajolnak a nektárért érkező rovar hátára (pontosabban potrohára), amint az megnyomja a virág belsejének egy pontját. Ezt pedig egy vékony gallyal is el lehet játszani. Annak, aki nehezen tudja elképzelni, hogy történhet ez, itt egy videó.

Mezei zsálya virága közelről. Jól láthatók a világos nyelű porzók, melyek ráhajolnak az érkező rovarra.
Kép: Pribéli Levente

Startkőnek is megteszi

Vannak, akik ódzkodnak attól, hogy szabályos „rendbe” szedett kertjükben vadvirágok kuszasága éktelenkedjen, pedig a sokféleség gyönyörködtet, és itt nem csak arról van szó, hogy hányféle színű virágunk van. Van, akinek talán az lehet az első lépés, hogy a virágágyásába fokozatosan becsempész olyan dekoratív vadvirágokat, mint a fent bemutatott zsályák. Más talán úgy kezdheti el természetbarátabbá alakítani a kertjét, hogy nem nyírja le mindenhol rövidre a növényzetet, hanem hagyja, hogy virágozzon sokféle növény. Akárhogy is, a zsályákat érdemes legalább megtűrni, de akár tudatosan telepíteni is a kertünkbe! Aztán előbb-utóbb jöhet a többi vadnövény…

Osztrák zsályás domboldal a Keleti-Gerecsében
Kép: Pribéli Levente

Kiemelt kép: Pribéli Levente

search icon