A magyar borászat jövője – Vajon labdába rúghatunk külföldön?
A magyar borászat jövője – Vajon labdába rúghatunk külföldön?

Szállóigévé vált, hogy a magyar bor világhírű, de erről csak a magyarok tudnak. Ezen a héten, pontosabban március 20-a és 24-e között első alkalommal rendezik meg a nagyszabású szakmai rendezvényt, a Hungarian Wine Summitot. Ennek kapcsán közös sajtótájékoztatón beszélt a magyar bor színvonaláról, a benne rejlő lehetőségekről Légli Ottó borász, a Hegyközségek Nemzeti Tanácsának elnöke, Tarpataki Tamás, az Agrárminisztérium agrárpiacokért felelős helyettes államtitkára és Ondré Péter, az Agrármarketing Centrum ügyvezetője.

Hogy áll a magyar szőlőtermesztés?

Úgy fest, hogy 2022-re véglegesen elhagytuk a szocializmusból örökölt elavult ültetvényi struktúrákat. Tarpataki Tamás elmondta, hogy az utóbbi évtizedben több mint 70 milliárd forint támogatást kaptak a gazdák az ültetvények átalakítására, minek nyomán a hazai szőlőterületek több mint fele megújult. De a jó minőséghez önmagában ez nem elég, így további 30 milliárd forintnyi támogatás jutott a borászatok, borászati üzemek fejlesztésére.

Mindez bizakodásra ad okot, de mind a hazai, mind a külföldi szereplők jól tudják, hogy nagy a verseny, a borok minőségét folyamatosan emelni kell. Ebben a kiélezett helyzetben vajon milyen utat válasszanak a magyar gazdák? Légli Ottó, gyakorló borász és pezsgőkészítő jól tudja, hogy a mennyiség tekintetében nem tudunk labdába rúgni, hiszen a világ bortermésének csupán 1%-a származik Magyarországról. Az újvilági, ausztrál és kínai területek mellett, melyek önmagukban majdnem akkorák, mint az egész országunk, volumenben nem érvényesülhetünk.

Tarpataki Tamás, Légli Ottó és Ondré Péter Légli pezsgővel koccint az eddigi magyar borászsikerekre, és remélik, sikeres lesz a jövő.

A sokszínű hazai területekben megvan a potenciál. A magyar borágazat jövője továbbra is a kisebb családi borászatok kezében van. Egyrészt ezek rugalmasabban tudnak reagálni a változó körülményekre, másrészt sikeresebben gondját viselik az értékes különlegességeknek. Összehasonlításképp: a tokaji borvidék 5 ezer hektárt foglal magában. Magyarország összes borrégiója együttvéve 60 ezer hektáron helyezkedik el. Ez a terület körülbelül akkora, mint Champagne. De Champagne és az összes franciaországi szőlőterület is eltörpül az elmúlt időszakban telepített 1 millió hektár kínai szőlőhöz képest. Kínának – még Új-Zélandhoz vagy Chiléhez képest is – fiatalabb a borkultúrája, de a klímaváltozásnak köszönhetően hatalmas területek kerültek olyan égövbe, amely alkalmas szőlő telepítésére, s ezt a kínaiak igyekeznek is kihasználni. Az eddigiekből logikusan következik, hogy hazánk nem a megtermelt szőlő mennyiségét, hanem a helyi különlegességeket tekintve érvényesülhet a nemzetközi borpiacon.

Nem elég a jó bor, el is kell tudni adni

Ondré Péter, az Agrármarketing Centrum igazgatója felhívta a figyelmet a Hungarian Wine Summit fontosságára, ugyanis ez lesz hazánk eddigi legnagyobb borpromóciós rendezvénye, amely nemzetközi köntöst is kapott. A 100 hazai borászat mellett több mint 100 nemzetközi szakember is részt vesz rajta.

Azzal, hogy nemzetközi, nagy elismertségnek örvendő szakmai résztvevők meghívásával és érdekes programok szervezésével hívjuk fel a külföldiek figyelmét a magyar borszakmára, hazai pályán tudjuk megnyerni a magyar bor kiváló nemzetközi hírnevéért vívott mérkőzést.

Szerencsére a hazai és a külföldi minőségi piacokra való betörés nagyon jól megfér egymás mellett. Jó példa erre a Bakonyi Károly által nemesített cserszegi fűszeres példája, amely 1982-ben kapott hazai telepítési engedélyt, de a belföldi piacon csak 1997 után kapott szárnyra igazán, amikor a neszmélyi Hilltop pincészet cserszegi fűszeres bora aranyérmet nyert egy rangos londoni mustrán.

Idén egyidőben, szintén a Hungexpón kerül megrendezésre a Sirha Budapest, Közép-Kelet Európa legjelentősebb nemzetközi élelmiszeripari és HoReCa szakkiállítása 2022. március 22-e és 24-e között.

A mezőgazdaság és a karbonlábnyom

Jó tudni, hogy a káros üvegházhatású gázok kibocsátásáért 10%-ban a mezőgazdaság felel. Magyarországon is harmadik a dobogón az energiaszektor és a feldolgozóipar után. A szőlészetek, a borászatok az említett 10%-nak csak kis részéért okolhatók, főleg a termékek csomagolása és a logisztika miatt.

A bio és a biodinamikus borászkodás előretörésével ez az arány tovább csökkenthető. Maga a biodinamikus termelés viszonylag új (régi új) irány, filozófiája a természetközeliség és az, hogy semmit nem adnak a borhoz, és semmit nem vesznek el tőle. Kizárja a mesterséges permetszereket és növényvédelmet. Burgenlandban már a területek 30%-át így művelik. Magyarország fáziskésésben van ugyan, de Légli Ottó is elmondta, hogy ez a termelési mód kiugrási lehetőség a magyar gazdák számára. Csak majd a fogyasztók szélesebb körével meg kell ismertetni a többnyire fejtetlen, szűretlen borokat.

A szőlőtermesztés és a klímaváltozás

Az elmúlt 40 év hőmérsékleti adataiból látszik, hogy 1,4 °C-kal nőtt hazánk átlaghőmérséklete, és Magyarországon belül kelet felé haladva ez az adat még nagyobb. Ez a trend egész Európára jellemző. A legrosszabb előrejelzés szerint a Kárpát medence 2050-re alkalmatlanná válik a szőlőtermesztésre, és Skandináviában rizlingeket lehet majd szüretelni.

klímaváltozás szőlészet
30 év múlva a mostani rizlingtermő vidékek dán, norvég és skandináv területekkel bővülnek.
Forrás: qubit.hu

Ennyire azért nem rémes a helyzet, ugyanis bizonyos mértékig tud alkalmazkodni a szőlőtermesztés. Elsősorban fajtanemesítéssel, amiben hazánknak nagy tradíciója van. Továbbá felértékelődnek az eddig nem használt északi fekvésű dűlők, és a műveléstechnikákkal is lehet játszani.

Mosel völgyében, a híresen magas savú rajnai rizlingeket például direkt keskenyebb sortávval telepítik, hogy árnyékolják egymást, így nem égnek ki az értékes savak.

search icon