Egy dĂ©l-afrikai bĂrĂłság megtiltotta a Shellnek, hogy fosszilis energiahordozĂłk után kutasson az ország Ă©rintetlen partvidĂ©kĂ©n. A döntĂ©st a kampányolĂłk a bolygĂł „hatalmas gyĹ‘zelmekĂ©nt” ĂĽdvözöltĂ©k – Ărja az Euronews.
A Shell kĹ‘olajipari Ăłriás tavaly bejelentette, hogy megkezdi a kĹ‘olaj- Ă©s földgáztartalĂ©kok kutatását az afrikai ország keleti partjainál. Az ehhez szĂĽksĂ©ges jogokat mĂ©g 2014-ben adta meg a dĂ©l-afrikai kormány a vállalatnak, melyeket aztán 2021-ben meg is ĂşjĂtott. Ennek nyomán a Shell akár vĂz alatti robbantásokkal is kutathatna a kĂ©szletek után, melynek azonban komoly ökolĂłgiai ára lenne.
Épp ezĂ©rt a tervek heves ellenállásba ĂĽtköztek Ă©s az aktivisták a bĂrĂłság elĂ© vittĂ©k az ĂĽgyet. A hĂ©ten szĂĽletett ĂtĂ©let alapján a bĂrĂłság visszavonta a Shell kutatási jogait, mivel Ăşgy ĂtĂ©lte meg, hogy azokat jogellenesen adták meg. A Greenpeace Africa „a helyi közössĂ©gek hatalmas gyĹ‘zelmekĂ©nt” ĂĽdvözölte az ĂtĂ©letet.
Ha a Shellnek és a kormánynak megengedjük, hogy folytassa az olaj- és gázkitermelést és más fosszilis tüzelőanyagok kutatását, az mindenki életére és a bolygó jövőjére nézve is káros lenne.
–mondta Sinegugu Zukulu, a Sustaining the Wild Coast nevű szervezet programvezetője
Ahogy Ărják, a Shell a szeizmikus robbantás mĂłdszerĂ©vel kereste volna a tenger alatti kĂ©szleteket. Ennek során rendkĂvĂĽl hangos robbanásokat idĂ©znek elĹ‘ a tenger mĂ©lyĂ©n, melynek lĹ‘kĂ©shullámai a tengerfenĂ©k alatti földkĂ©regben akár 40 kilomĂ©ter mĂ©lysĂ©gbe is eljuthatnak. Ennek megfelelĹ‘en el lehet kĂ©pzelni, hogy a vĂzben Ă©s az aljzaton milyen pusztĂtást visz vĂ©gbe a mĂłdszer. A Shell 6000 nĂ©gyzetkilomĂ©ternyi terĂĽleten tervezte a kĂ©szletek feltĂ©rkĂ©pezĂ©sĂ©t ezzel a mĂłdszerrel DĂ©l-Afrika vizeiben.
A Centre for Biological Diversity nevű amerikai civil szervezet szerint fĂĽlsiketĂtĹ‘ robbanások „megzavarhatják, megsebesĂthetik Ă©s megölhetik” a tengeri Ă©lĹ‘világot. A hanghatás a 250 decibelt is elĂ©rheti, Ă©s mĂ©g kilomĂ©terekkel távolabb is komoly halláskárosodást okozhat pĂ©ldául az erre kifejezetten Ă©rzĂ©keny tengeri emlĹ‘söknĂ©l. Az már csak hab a tortán, hogy az kĂ©rdĂ©ses terĂĽlet az Ă©v bizonyos szakaszaiban többfĂ©le bálnafaj vándorlási Ăştvonalán fekszik, számos delfinfaj pedig egĂ©sz Ă©vben megtalálhatĂł ezekben a vizekben.
A felperesek érveik között rámutattak arra is, hogy a Shell nem folytatott konzultációt az érintett közösségekkel, és hogy a döntéshozók nem vették figyelembe a helyi halászok megélhetését, valamint a kulturális és spirituális jogokat érintő lehetséges károkat. Továbbá azt sem vették figyelembe, hogy mennyire számottevő az olaj- és gázkitermelésnek az éghajlatváltozáshoz való hozzájárulása.
BorĂtĂłkĂ©p: twitter.com/naturaljustice