Kiebrudalták a Shellt Dél-Afrika vad partvidékéről
Kiebrudalták a Shellt Dél-Afrika vad partvidékéről

Egy dél-afrikai bíróság megtiltotta a Shellnek, hogy fosszilis energiahordozók után kutasson az ország érintetlen partvidékén. A döntést a kampányolók a bolygó „hatalmas győzelmeként” üdvözölték – írja az Euronews.

A Shell kőolajipari óriás tavaly bejelentette, hogy megkezdi a kőolaj- és földgáztartalékok kutatását az afrikai ország keleti partjainál. Az ehhez szükséges jogokat még 2014-ben adta meg a dél-afrikai kormány a vállalatnak, melyeket aztán 2021-ben meg is újított. Ennek nyomán a Shell akár víz alatti robbantásokkal is kutathatna a készletek után, melynek azonban komoly ökológiai ára lenne.

Épp ezért a tervek heves ellenállásba ütköztek és az aktivisták a bíróság elé vitték az ügyet. A héten született ítélet alapján a bíróság visszavonta a Shell kutatási jogait, mivel úgy ítélte meg, hogy azokat jogellenesen adták meg. A Greenpeace Africa „a helyi közösségek hatalmas győzelmeként” üdvözölte az ítéletet.

Ha a Shellnek és a kormánynak megengedjük, hogy folytassa az olaj- és gázkitermelést és más fosszilis tüzelőanyagok kutatását, az mindenki életére és a bolygó jövőjére nézve is káros lenne.

–mondta Sinegugu Zukulu, a Sustaining the Wild Coast nevű szervezet programvezetője

Ahogy írják, a Shell a szeizmikus robbantás módszerével kereste volna a tenger alatti készleteket. Ennek során rendkívül hangos robbanásokat idéznek elő a tenger mélyén, melynek lőkéshullámai a tengerfenék alatti földkéregben akár 40 kilométer mélységbe is eljuthatnak. Ennek megfelelően el lehet képzelni, hogy a vízben és az aljzaton milyen pusztítást visz végbe a módszer. A Shell 6000 négyzetkilométernyi területen tervezte a készletek feltérképezését ezzel a módszerrel Dél-Afrika vizeiben.

https://twitter.com/BNNBreaking/status/1565637785868181504?s=20&t=grpkWAdCwJQ8iTskJKqU_A

A Centre for Biological Diversity nevű amerikai civil szervezet szerint fülsiketítő robbanások „megzavarhatják, megsebesíthetik és megölhetik” a tengeri élővilágot. A hanghatás a 250 decibelt is elérheti, és még kilométerekkel távolabb is komoly halláskárosodást okozhat például az erre kifejezetten érzékeny tengeri emlősöknél. Az már csak hab a tortán, hogy az kérdéses terület az év bizonyos szakaszaiban többféle bálnafaj vándorlási útvonalán fekszik, számos delfinfaj pedig egész évben megtalálható ezekben a vizekben.

A felperesek érveik között rámutattak arra is, hogy a Shell nem folytatott konzultációt az érintett közösségekkel, és hogy a döntéshozók nem vették figyelembe a helyi halászok megélhetését, valamint a kulturális és spirituális jogokat érintő lehetséges károkat. Továbbá azt sem vették figyelembe, hogy mennyire számottevő az olaj- és gázkitermelésnek az éghajlatváltozáshoz való hozzájárulása.

Borítókép: twitter.com/naturaljustice

search icon