Le kell jönnie a világnak az olajról a klíma érdekében

Le kell jönnie a világnak az olajról a klíma érdekében
Le kell jönnie a világnak az olajról a klíma érdekében

Előrejelzések szerint újabb érdemi intézkedések hiányában a világ olajigénye akár jelentősen tovább is bővülhet a következő évtizedekben a jelenlegi rekord szintről, és ha így lesz, az szinte biztosan rendkívül súlyos éghajlati következményekkel jár majd.

Több okból nagyon nem mindegy, hogy hogyan alakul majd a következő évtizedekben a globális energiaellátásban jelenleg legnagyobb, közel 30%-os arányt betöltő kőolaj (és az ebből készített feldolgozott termékek) iránti igény. A szén után az olaj a második legjelentősebb forrása a klímaváltozás elsődleges okának tartott, energiával kapcsolatos karbonemissziónak, melynek csaknem harmada ehhez az energiahordozóhoz fűződik, vagyis felhasználásának radikális csökkentése nélkül a klímavédelmi célok nem teljesíthetők.

Nem csökken az óriási olajigény.
Kép: canva

A kereslet meghatározó az olaj, valamint az olajtermékek, így a benzin és a dízel árának alakulása szempontjából is, azzal együtt, hogy a termelők a kínálat módosításával képesek reagálni a piaci igények változásaira. Továbbá, mivel a kitermelés igencsak koncentrált – a világ teljes olajtermelésének majdnem háromnegyedét mindössze 10 ország adja –, a legtöbb állam jelentős behozatalra szorul, ami ellátásbiztonsági kérdéseket vet fel.

Nagyon messze vagyunk a klímacéltól

A jövőbeli olajkeresletre vonatkozó várakozásokat annak tükrében érdemes vizsgálni, hogy ennek az elemzések szerint a jelenlegi 100 millió hordó/nap körüli szintről napi 23–30 millió hordóra kellene esnie 2050-ig a fő klímavédelmi cél, vagyis a karbonsemlegesség eléréséhez. Ennél azonban minden modellezés szerint jóval magasabb lesz a világ olajfogyasztása az évszázad közepén.

A Nemzetközi Energiaügynökség (IEA) október közepén megjelent jelentése szerint alapesetben, új intézkedések nélkül a globális olajigény tovább emelkedik a 2023-as 99,1 millió hordó/nap szintről, és bár még az évtized vége előtt eléri a napi közel 102 millió hordós csúcsát, innen csak nagyon lassan csökkenhet, és 2030-ban napi 101,7 millió hordó lehet. Eszerint a felhasználás 2035-ben térhet vissza a tavalyi értékre, 2050-ben pedig 93,1 millió hordó/nap körül alakulhat, ami nagyjából megegyezik a 2010-es szinttel.

A jelenlegi kőolajigényt tekintve szinte lehetetlen elérni a klímacélt.
Kép: pexels

Ez a pálya azonban nem veszi figyelembe azokat az országok és vállalatok által már bejelentett ígéreteket, amelyek a karbonemisszió további csökkentésére irányuló intézkedésekre és célokra vonatkoznak. Ezért az IEA immár hagyományosnak mondhatóan ezúttal is elkészített egy másik, a beígért ígéretek betartásának lehetséges hatásait is figyelembe vevő modellt (Announced Pledges Scenario, APS), amely már jobban megközelíti a 2050-es klímasemlegesség eléréséhez szükségesnek tartott pályát (Net Zero Emissions by 2050 Scenario, NZE), mint az előbb ismertetett forgatókönyv (Stated Policies Scenario, STEPS).

Az ígéretek hatásaival is számoló szcenárió megvalósulása esetén a világ olajfelhasználása már 2030-ig nagyot csökken, napi 92,8 millió hordóra, ami 2035-ben 82, 2050-ben pedig már csak 53,7 millió hordó/nap lesz, vagyis az olajfelhasználás mértéke a következő negyed évszázadban csaknem megfeleződik.

Ez azonban még mindig messze van a klímacélok eléréséhez szükségesnek tartott pályától, amelyhez 2030-ig napi 78,3 millió hordóra, 2035-ig pedig napi 57,8 millió hordóra kellene esnie a világ olajfogyasztásának, mielőtt 2050-ig napi 23 millió hordóra csökkenne.

Jó hír, hogy az IEA tavalyi jelentéséhez képest az alapeseti, valamint az ígéretek hatásaival is kalkuláló forgatókönyv által előrevetített 2050-es globális olajfogyasztás valamivel csökkent (sorrendben 97,4 millió hordó/nap-ról napi 93,1 millió hordóra, illetve napi 54,8 millió hordóról napi 53,7 millió hordóra), ugyanakkor a klímacél elérését lehetővé tevő 2050-es értéket is lefelé módosították, napi 24,3 millió hordóról napi 23 millió hordóra. Utóbbi változtatást az indokolja, hogy a globális olajigény 2023-ban jelentősen, közel 3%-kal bővült, ami tovább csökkentette az úgynevezett karbonbüdzsét (a klímacélok teljesítéséhez még éppen kibocsátható üvegházhatású gáz mennyiségét), meredekebb ívű és nagyobb mértékű kibocsátáscsökkentést téve szükségessé.

2023-ban tovább nőtt az olajigény.
Kép: canva

Úgy fogyaszthatjuk az olajat, mintha nem lenne holnap

A más meghatározó szervezetek olajkeresleti prognózisaiban szereplő számok szintén jókora szórást mutatnak. Az IEA-hoz hasonlóan a Bloomberg New Energy Finance (BNEF) új, októberi elemzésében szintén három modell alapján rajzolja fel az olajkereslet lehetséges alakulásának pályáit. A BNEF által rajzolt alapesetinek tekinthető forgatókönyv (Economic Transition Scenario) szinte megegyezik a Nemzetközi Energiaügynökség (IEA) hasonló szcenáriójával, ami nem meglepő annak tükrében, hogy az elemzők figyelembe vették az IEA adatait is.

Eszerint a világ olajkereslete 2028–29-ben éri el csúcsát, majd hosszas tetőzést követően 2050-ig lassan 90 millió hordó/nap körüli szintre süllyed. A nettó nulla forgatókönyv alapján az olajigénynek az évszázad közepéig 75%-kal kell mérséklődnie a klímacél teljesítéséhez, ami szintén összhangban van az IEA modelljével.

Jelentős eltérés azonban, hogy a BNEF egy olyan hipotetikus forgatókönyvet is kidolgozott, amely azt modellezi, hogy mire számíthatnánk, ha a szén-dioxid-kibocsátás és az energiahatékonyság területén sem történik további javulás (No Transition). Az elsősorban egyfajta viszonyítási alapként tekinthető forgatókönyv tehát lényegében nem számol a már elfogadott szabályozási változtatások, célok és intézkedések által implikált további kedvező hatásokkal sem. Ennek a forgatókönyvnek a megvalósulása esetén a világ szén-dioxid-kibocsátása 2050-ig a jelenleginek mintegy másfélszeresére növekedve elérné az évi 50 milliárd tonnát, az olajfelhasználás pedig messze 100 millió hordó/nap fölé emelkedne.

10 ország kezében az olajkészlet.
Kép: canva

A világ legnagyobb olajtermelője, az Egyesült Államok Energiainformációs Ügynöksége (EIA) szintén több lehetséges forgatókönyv mentén vizsgálta a kérdést, és ezek szintén nem feltételeznek új törvényeket és rendelkezéseket. Ennek megfelelően a szervezet 6–42%-os – a referenciaesetben mintegy 20%-os – olajkereslet-bővülést vetít előre 2050-ig a 2022-es szinthez képest, a gazdasági növekedéstől függően.

A világ olajtermelésének körülbelül 40%-át adó országokat tömörítő OPEC az EIA alapeseti forgatókönyvével gyakorlatilag megegyezően 20%-os keresletnövekedést, vagyis mintegy napi 120 millió hordós olajigényt vár 2050-ben. Oroszország ugyancsak az olajkereslet jelentős, legalább 5%-os növekedését prognosztizálja 2050-re a jelenlegi értékhez képest.

A nagy olajvállalatok szintén rendszeresen készítenek a jövőbeli keresletre vonatkozó előrejelzéseket. Az Exxon Mobil várakozásai szerint a világ olajigénye valamikor 2030 után tetőzhet, és még 2050-ben is jóval a jelenlegi szint, napi 100 millió hordó felett maradhat, ehhez képest a BP szerint a világ olajigénye már jövőre elérheti csúcspontját mintegy napi 102 millió hordóval, ami 2050-ig 75 millió hordóra csökkenhet.

Kisebb olajárak és élhetőbb jövő, vagy pedig …

A kereslet jövőbeli lehetséges alakulása az árakkal, és ami fontosabb, a világ karbonemissziójának kilátásaival is szorosan összefügg, de utóbbit természetesen számos egyéb tényező, mindenekelőtt a többi fosszilis energiahordozó (szén, gáz) és a megújuló energiaforrások felhasználásának változása, valamint az energiahatékonyság módosulása is befolyásolja.

A Nemzetközi Energiaügynökség mind közül leginkább meghatározónak tekinthető projekciója szerint a 2050-ig az olajigény kismértékű csökkenését előrevetítő alapeseti forgatókönyv megvalósulása lényegében a maival azonos olajárat eredményezne (75 dollár/hordó), az ígéretek teljesülése esetén várható nagyobb mértékű keresletcsökkenés viszont már érezhetően alacsonyabb árakat hozna (50 dollár/hordó), míg a klímacélok eléréséhez vezető pálya teljesülése, vagyis az olajigény negyedére zuhanása az olajárakat is magával húzná a mélybe (25 dollár/hordó).

Soktényezős, hogy elérhetjük-e a 2050-re kitűzött célokat.
Kép: canva

Az utóbbi forgatókönyv – számos más fontos kritérium teljesülését feltételező – megvalósulása az üvegházhatású gázok energiával kapcsolatos kibocsátásának nulla közelébe esésével járna a 2023-as, történelmi rekordot jelentő 37,7 milliárd tonnáról. Ezt, tehát a legfontosabb klímacélt jelen állás szerint még akkor sem közelítheti meg a világ, ha minden klímaügyben tett ígéret teljesül; ebben az esetben a szén-dioxid-kibocsátás 2050-ig évi 12 milliárd tonnára mérséklődne.

Ha pedig az ígéretek nem teljesülnek, és nem születnek új törvények, illetve rendelkezések, akkor a globális karbonemisszió jó esetben is csak kisebb mértékben (az IEA szerint évi 29 milliárd tonnára) csökkenhetne, nem kis részben a továbbra is masszív olajfelhasználásnak köszönhetően, ami a kutatók szerint szinte borítékolhatóan rendkívül súlyos, gyakorlatilag kezelhetetlen környezeti, gazdasági és társadalmi következményeket vonna maga után.

Kiemelt kép: canva

search icon