Kreatív pályázatok ösztönzik a diákokat az aktív részvételre
Kreatív pályázatok ösztönzik a diákokat az aktív részvételre

A 10. Kárpát-medencei Fenntarthatósági Témahétre több pályázattal is készültek a szervezők. A pályázatok a kiemelt témákhoz kapcsolódnak, és kreatív alkotásra ösztönzik a diákokat. Egyénileg, csoportosan vagy akár iskolai szinten is be lehet nyújtani a pályaműveket.

A 2025-ös Fenntarthatósági Témahét keretében számos pályázati lehetőség nyílik a diákok és az iskolák számára. Az Élet a föld alatt! — prózaíró pályázat célja a diákok szemléletformálása a talaj fontosságáról, élővilágáról és annak sokszínűségéről szóló irodalmi alkotások készítésével. A pályázatra benyújtható műfajok: mese vagy novella.

A Chat rap — kreatív mi pályázat középiskolásoknak felhívás keretében a diákok a fenntarthatósággal, a környezetet ért káros hatásokkal, a megoldási lehetőségekkel kapcsolatos gondolataikat, érzéseiket egy rap műfajú, egyéni zenei alkotásban fejezhetik ki úgy, hogy abban a mesterséges intelligencia által generált, illetve a nem MI által generált, az alkotó személyiségét, kreativitását is tükröző elemek keverednek.

A Kreatív zöldenergiák — rajz- és képregénykészítő pályázat segít tudatosítani a diákokban a megújuló, illetve zöldenergia-források fontos szerepét és hasznosításuk lehetőségeit a jövő generációinak biztonságos, környezetbarát energiaellátásában, a témához kapcsolódó művészeti alkotásokon keresztül. Benyújtható pályázatok műfajok: rajz-festmény, képregény. A Zöld séfek, zöld kalandok — ételmentő-receptíró pályázat célja a diákok szemléletformálása, a tudatos élelmiszer-fogyasztási szokások kialakítása-elmélyítése és az élelmiszer-pazarlás elleni cselekvés ösztönzése. A pályázat során a diákok felmérik családjuk élelmiszer-fogyasztási szokásait, és otthon aktuálisan fellelhető nyersanyagok és készételek (ételmaradékok) felhasználásával új ételt készítenek.

A Tervezz fenntarthatósági témahét kabalát! — kreatív pályázat keretében a pályázók a Fenntarthatósági Témahét szellemiségét tükröző, a fenntarthatóság lényegét kifejező kabalafigurát terveznek, amely lehet növény, állat vagy egyéb motívum is. A pályázaton általános és középfokú iskolák diákjai és pedagógusai egyénileg vagy maximum 3 fős csoportban indulhatnak. Egy alkotócsoport állhat vegyesen diákokból és pedagógusokból is.

A Fenntarthatósági Témahét egyik állandó pályázata a Kert-kóstolgató pályázat, amely keretében egy iskolakerti ágyás létrehozása a feladat. A pályázati munka során az iskolai csoportok saját tervezésű, legalább 1 m2 területű iskolakerti ágyást hoznak létre. Az ágyás (mini iskolakert) kialakításánál és bevetésénél/beültetésénél kiemelten fontos, hogy fenntartható megoldásokat alkalmazzanak. Egy másik visszatérő pályázat a Legaktívabb Iskola Díj, melynek célja a Témahéten való iskolai aktivitás díjazása. A pályázaton bármely, a 2025. évi Fenntarthatósági Témahétre regisztrált magyarországi és határon túli általános és középfokú iskola indulhat.

A TeSzedd! – Önkéntesen a tiszta Magyarországért akció hazánk legnagyobb önkéntes hulladékgyűjtési mozgalma, amely a Fenntarthatósági Témahéttel egy időben, 2025. április 7-13. között kerül megrendezésre. A TeSzedd! program fő támogatója az Energiaügyi Minisztérium, míg szervezője és koordinátora a Nemzeti Hulladékgazdálkodási Koordináló és Vagyonkezelő Zrt. (NHKV Zrt.). A Fenntarthatósági Témahét keretében az akcióhéthez kapcsolódóan meghirdetett pályázat a TeSzedd! – Önkéntesen a tiszta Magyarországért akcióban részt vett iskolák tevékenységét, eredményességét díjazza. Célja, hogy a részt vevő intézmények minél több diákot, tanárt és szülőt megmozgassanak. A részvételre az értékes díjak is ösztönözhetik a közösségeket!

A Planet Lens Nemzetközi Természetfilm Fesztivál és a Cinemira Nemzetközi Gyerek – és Ifjúsági Filmfesztivál nemzetközi Természetfilm versenyt hirdet két korcsoport, 10-14 éves és 15-20 évesek számára. A versenyre maximum 7 perces rövidfilmekkel lehet nevezni. Téma: a természet sokszínűsége, a természet csodái. Az alkotók egyénileg és csapatban is nevezhetnek.

(Fenntarthatósági Témahét)

Fotó: Canva

    search icon