A száraz Veszprémi-fennsík és a Papod hegylábi dolomit kopárja közé ékelődik egy mély fekvésű „ex lege” (törvény erejétől fogva védett) lápterület, a gyulafirátóti Miklád lápja.
Mi az a láp?
A láp olyan földterület, amely tartósan vagy időszakosan ki van téve víz hatásának, illetőleg amelynek talaja időszakosan vízzel telített. Jelentős részén lápi életközösség, illetve lápi élő szervezetek találhatók, vagy talaját változó kifejlődésű tőzegtartalom, illetve tőzegképződési folyamatok jellemzik. Magyarországon minden lápterület „ex lege” védelemben részesül, így a Miklád lápjának a megőrzése a természetvédelem fontos feladata.
Élőhelyvédelem és tanösvény
A Balaton-felvidéki Nemzeti Park igazgatósága egy élőhelyvédelmet és helyreállítást célzó projekt keretében nagyszabású munkálatokat végzett 2013 és 2015 között, melynek részeként akkor kialakítottak egy tanösvényt is. A körbejárható tanösvény a védett élőhelyen mintegy 1,5 km hosszan halad. 2023-ban kicserélték az elhasználódott ismertetőtáblákat. A tanösvény nyomvonalát rendszeresen, évente több alkalommal kaszálják szem előtt tartva, hogy a terület elsősorban élőhelyvédelmi rendeltetésű.
Az évek során a gátrézsű változó mértékben elcserjésedett, egyes pontjain fa nőtt. A gátak állékonyságának és a tanösvény átjárhatóságának megőrzése érdekében a nemzeti park a fás szárú növényzettel borított területrészeknek a rendbetételét kezdte meg tavaly év végén.
Megfelelve a katasztrófavédelmi szempontoknak a Miklád-tanösvényen túl, a teljes saját vagyonkezelt élőhely gátoldalain indították el több lépcsőben a munkálatokat. Először a megbízott vállalkozók az érintett gátszakaszok mindkét oldali rézsűjén mintegy 3–5 méter szélességben kivágták a teljes fás szárú növényzetet, egyből a helyszínen ledarálták, majd elterítették. Ezt követően hátsó függesztésű rézsűkaszával és síkfalvágóval tette tisztává a gátoldalakat, s mire elindult volna az idei vegetációs és fészkelési időszak, levonultak a területről.
A téli beavatkozásokat követően a természet tette a dolgát: az élőhely csendes, szürke, komor képe mára élettel telivé, zsibongóvá, vidámmá változott. Nagy örömükre szolgált, hogy a természetvédelmi őrszolgálat idén két barna rétihéja-fészkelést is észlelt Mikládon, a fészkekben 2–2 sikeresen felnevelt fiókát dokumentáltak.
Az itt található természetes és természetközeli élőhelyeknek az élővilágát ismerhetjük meg a tanösvénynek és a környezetének bejárásával. A megújult tanösvény ismertetőtáblákkal és két víz fölé nyúló pallósorral mutatja be az élőhely értékeit, amely közkedvelt kikapcsolódási helye lett a környék lakosságának.
A kiemelt kép illusztráció, forrás: canva
Forrás: BFNP és berek.hu