A Nemzeti Agrárgazdasági Kamara (NAK) értékelte az április–májusi időszak időjárását, mely az átlagosnál hűvösebb volt, sőt az idei április az elmúlt 20 év leghidegebb áprilisa volt Magyarországon.
Szemben a hűvös és száraz áprilissal, a május bár szintén az átlagosnál hidegebb volt, de csapadékosnak bizonyult. Szinte minden héten egymást érték ciklonok és azok frontjai, amelyek hazánk fölött átvonultak. A frontok az esetek többségében hűvös levegőt szállítva kellő mennyiségű csapadékot hoztak magukkal. A gazdálkodók és kertészkedők nem túl nagy örömére, a fagyzugos területeken néhol gyenge fagyok is kialakultak még májusban.
A május végi állapot szerint, a különböző növénykultúrák fejlődésükben az ilyenkor megszokotthoz képest két héttel le van maradva. Májusban szerencsére a csapadék-utánpótlás időben érkezett, de a hideg idő továbbra sem kedvezett a termőföldeknek. Az elmúlt hetekben az átlagoshoz képest 3-5 fokkal hidegebb volt a napi középhőmérséklet – írja a NAK.
A hűvös idő ellenére többször is be kellett kapcsolni a hazai termőföldeket óvó jégkármérséklő rendszert. Ahogy írják, a jégesők kialakulásának veszélye több okból is adott volt:
- A felhőzetben lévő fagyhatár magassága nagyon alacsonyan volt.
- Minden zivatart jelző meteorológiai paraméter szélsőséges értéket mutatott, melyek áprilisban és májusban általában nem jellemzőek.
- A hideg idő ellenére, több napon alakultak ki zivatarok és hullott nagyobb mennyiségű csapadék. A talajban rendelkezésre álló kellő mennyiségű nedvesség és a rövid napsütéses időszakok, „jó táptalajt” biztosítottak a zivatarok kialakulásának.
- A hidegfrontok nedves, hideg levegővel érkeztek hazánk területére.
- Több esetben alakult ki nagyobb mennyiségű és méretű jégszemeket tartalmazó szupercella hazánk felett, amelyek ellen a rendszer nem tud kellő hatékonysággal védekezni.