A múlt héten számos bálna hullott el Ciprus északi partjainál. Lehetséges, hogy a pusztulásuk a szomszédos Törökországban és Szíriában történt hatalmas földrengésekhez köthetők.
Négy csőröscetet találtak a paphosi Argaka tengerpartján csütörtökön. A helyieknek sikerült visszavezetniük a tengerbe azt a hármat, amelyek még életben voltak. A ciprusi halászati és tengerkutatási osztály szerint a negyedik állat elpusztult. Pénteken további hat bálnát találtak holtan Polis és Pachyammos között, de azt nem lehet tudni, hogy ezek közül voltak-e olyanok, amelyeket előző nap visszavittek a tengerbe.
Hogyan hozhatók összefüggésbe a szíriai és törökországi földrengések a ciprusi bálnapusztulásokkal?
A bálnák a víz alatti hangot használják elsődleges kommunikációs és környezetük felmérésének módjaként. Az óceán zaja befolyásolhatja a mélyre merülő bálnák navigációs képességét, a táplálékkeresést és a ragadozók elkerülését. Úgy vélik, hogy a közelmúltban Törökországban és Szíriában történt földrengések szeizmikus rezgései összezavarhatták a bálnákat.
„Ezeknek az állatoknak van egy visszhangelhárító rendszere, amelyre hatással van a tengeri zaj” – mondta Yiannis loannou, a halászati és tengerkutatási részleg munkatársa a ciprusi Sigma TV-nek. „Ez lehet katonai gyakorlatok, szeizmikus gyakorlatok vagy természetesen a régióban bekövetkezett földrengés hangja is.”
A múlt hétfői törökországi és szíriai hatalmas földrengések, amelyek több tízezer ember halálát okozták, a Földközi-tenger keleti szigetén is érezhetőek voltak. A bálnatetemekből pénteken a halászati kutatócsoport mintákat gyűjtött.
Több száz bálna vetődött partra Ausztrália partjainál
Milyen típusú bálnák pusztultak el Cipruson?
A hatóságok „Ziphius cavirostrisként”, közismertebb nevén Cuvier-féle csőröscetként azonosították az állatokat. Ez a mélyre merülő faj elérheti a 5-7 méter hosszúságot, és a súlya két-három tonna. Ez a legnagyobb számú bálnapusztulás, amelyet valaha Cipruson regisztráltak, ahol ráadásul viszonylag ritka a csőrös bálnák észlelése.
A csőrös bálnák korábbi tömeges pusztulását a Bahamákon, a Karib-tengeren, a Kanári-szigeteken és a Földközi-tengeren működő haditengerészeti szonárral hozták összefüggésbe a NOAA (Nemzeti Óceán- és Légkörkutató Hivatal) szerint.
(forrás: euronews)