Aggasztó repedést fedeztek fel az elmúlt másfél évben az Arktisz eddig épségben lévő, legrégebbi jégtábláján.

Az ősi jégtábla Kanada legészakibb szigetétől, az Ellesmere-szigettől északra és Grönlandtól nyugatra található. A Toronto-Mississauge Egyetem kutatói műholdfelvételeket vizsgálva 2020. május 14-én fedezték fel a lyukat, ami inkább repedésként értelmezhető. És egy nappal később, már 100 kilométer hosszúra, és 29 kilométer szélesre bővült, de szerencsére május 26-án bezárult.

gégrepedés
Így festett a 100 km hosszú és 29 km széles repedés.
fotó: gannett-cdn.com

(A NASA műholdfelvételein itt nézhetjük meg a repedést.)

A jégtakaró ilyen jellegű repedését a tudósok poliniának hívják. A kutatás vezetője, Kent Moore, sarkvidék kutató elmondta, hogy ezen a területen még senki nem látott poliniát, mivel az Ellesmere-szigettől északra nehezen olvad meg a jég, és ezidáig azt hitték a szél sem képes ezt mozgatni.

A repedés kétféleképpen alakulhat ki: vagy az alatta áramló víz túl meleg és megolvasztja a jeget, vagy a szél szakítja fel, és hozza mozgásba a táblát. Az Utolsó Jégtáblának nevezett ősi jégsapkánál a polinia nyitás oka, minden esetben a szélsőséges szélviszonyok voltak, melyek elég erősnek bizonyultak ahhoz, hogy a közel 5 méter vastag jeget mozgásba hozzák.

David Babb, tengeri jégkutató, arra is felhívj a figyelmet, hogy a partokhoz közel erősebb a széljárás, mégsem ott keletkezett a repedés, ez arra enged következtetni, hogy a belső jégrétegeken a vártnál komolyabb vékonyodás történik. Ez pedig igazán rávilágít arra, hogy az Északi-sark milyen ütemben változik.

Moore még hozzátette, hogy a poliniák gyakrabban fordulnak elő, ahogy a jég vékonyodik. Bár most még visszazárult a tábla, de ha a globális hőmérséklet emelkedik, ez nem fog megtörténni. Leszakadnak, úszó szigeteket képeznek és elsodródva elolvadnak, ezzel pedig hatalmas mennyiségű édesvizet juttatnak az óceánba, mely globális változásokat képes előidézni a Golf-áramlatban.

Sajnos már zajlik a változás az Arktisz klímájában

A térségben már elkezdődött a melegedés, a közeli Grönland jégtakarójának csúcsán augusztusban fagypont körülire süllyedt a hőmérséklet, és így elkezdett esni az eső. Ez volt a negyedik alkalom azóta, hogy 1950-ben elkezdték rögzíteni az időjárást, de ami ennél is aggasztóbb, hogy ebből három 2012 óta történt.

forrás: eu.usatoday.com

hirdetés
Exit mobile version