Tovább halasztódik a döntés az Unióban a nyári-téli időszámítás rendszerének átalakításának kérdésében. Holott a döntésnek nem csak gazdasági szempontjai és hatása van, hanem jelentős közegészségügyi kérdésként is nagyobb figyelmet érdemelne.
A COVID világjárvány jelentős mértékben megváltoztatta az emberek napi életmódját, és a negatív hatások nem kímélték az alvási szokásokat sem: kevesebbet és egyre nyugtalanabbul alszunk – kongatja a vészharangot a Magyar Alvás Szövetség MTI-hez eljuttatott közleménye.
A kérdés kapcsán, miszerint a nyári vagy a téli időszámítás legyen az általános érvényű számítási modell, az alváskutatási tapasztalatok, a baleseti statisztikák és még sok minden más arra figyelmeztet bennünket, hogy az eredeti időzónánknak megfelelő idő visszaállítása lenne a legésszerűbb élettani, egészségügyi szempontból:
évezredek óta élünk ebben a rendszerben, és ez a jelenlegi téli időszámításnak felel meg.
A óraátállításhoz kapcsolódóan G. Németh György, a Magyar Alvás Szövetség elnöke olyan nemzetközi és nemzeti állásfoglalások és intézkedések szükségességére is felhívja a figyelmet, mint a gyermekek és fiatalok kora reggeli kényszer ébresztése (bölcsődei, óvodai, iskolai korai műszakkezdés) káros hatásai, az elalvásos közlekedési balesetek megelőzése, valamint a kora délutáni pihenés (a mediterrán országokban gyakorlatnak számító szieszta) életmódra gyakorolt egészségügyi következményeinek a kérdéskörei – írja a Szövetség közleménye.
(MTI/168Óra)