A Queenslandi Egyetem kutatói kimutatták, hogy még a rövid távú légszennyezésnek való kitettség is hatással van agyunk teljesítményére és munkaképességére. A légszennyezésnek egyszerűen nincs biztonságos szintje.
A városi környezetben a levegő minőségét szabványok határozzák meg. Ha ezeket a határértékeket túllépjük, az nagyon veszélyes az emberek egészségére. Ez azonban nem jelenti azt, hogy az alacsonyabb szennyezettségi szintek egyáltalán nem hatnak ránk. A kutatásokból kiderült, hogy már a közepesen magas szálló por koncentrációnak való rövid ideig tartó kitettség is jelentős károkat okoz a kognitív teljesítmény és a munkatermelékenység szempontjából.
Egy 100 pontos skálán az emberek egészségi állapota majdnem hat pontot esett, amikor csak közepes porszennyezésnek voltak kitéve, hiszen ez a por már elég finom ahhoz, hogy áthatoljon a tüdőn és bejusson a véráramba, ahol az egész szervezetben terjedve komoly egészségügyi problémákat okozhat. Nem olyan meglepő tehát, hogy az ilyen légszennyezettségben való élet káros az egészségre.
De mit tehetünk, ha városi környezetben élünk? Mindig figyeljük az előrejelzést, és kerüljük a szabadban való tartózkodást azokon a napokon, amikor a légszennyezettség különösen magas. Akár még a költözésen is elgondolkodhatunk – a nagyobb városokban élés előnyei meglehetősen csekélyek sajnos az egészségkárosodáshoz képest, amit a rossz levegő okoz.
Forrás (technology.org)