Június végéig 53 ezer fölé nőtt a zöld rendszámmal ellátott járművek száma Magyarországon, ez több mint háromszoros bővülés 2020 eleje óta; a környezetkímélő, csendes gépkocsik 53 százalékát tisztán elektromos motor hajtja – közölte a Technológiai és Ipari Minisztérium (TIM) a Facebook-oldalán szerdán.
Hozzátették, a magyar kormány célja a teljes klímasemlegesség elérése 2050-ig. Ennek a törekvésnek a valóra váltásában fontos szerepet játszik a teljes szén-dioxid-kibocsátás ötödéért felelős közlekedés zöldítése. Az elektromos hajtású járművek vásárlását az elmúlt években összesen mintegy 20 milliárd forinttal támogatta a kormány.
Kitértek a Zöld Busz Programra, amely a nagyvárosi közlekedésben használt buszok minőségi cseréjére ösztönöz. A kezdeményezés a szolgáltatási színvonal emelése mellett tisztább levegővel, csendesebb utcákkal is javítja a helyi életminőséget. A folyamatban lévő beszerzésekkel alternatív hajtású buszokból a Volánbusz üzemeltetheti a legnagyobb flottát Közép-Európában.
Magyarország iparfejlesztési oldalról is kiveszi a részét a járműállomány megújításából, Magyarországon a kontinensen csak a némethez mérhető kapacitású akkumulátorgyártó kapacitások épülnek ki.
Miközben „bebiztosítjuk helyünket” a jövő járműiparában, a múlt héten megszületett kedvező uniós döntés lehetővé teszi a karbonsemlegesség elvének teljesítését alternatív üzemanyaggal működő belső égésű motorokkal is. A gyakorlatban bevált, minden részletében ismert szerkezet károsanyag-kibocsátástól mentes hidrogénnel vagy szintetikus üzemanyagokkal hajtva 2035 után is megőrizheti szerepét az autózásban.
Idén júliustól az újonnan forgalomba helyezett gépjárművekre négy betűből és három számból álló karakterkészlettel és magyar címerrel adják ki a hatósági jelzéseket. A környezetkímélő hajtást jelző zöld rendszámok ebben az új formátumban is elérhetők – olvasható a TIM közösségi oldalán. (MTI)