Mivel az idei ősz eddig viszonylag csapadékos volt, könnyen lehet, hogy van az ereszünk alatt egy-két esővízzel teli hordó. De mit tegyünk, ha már nem kell többet locsolnunk idén, ellenben teli a gyűjtőnk?

A fizika törvényeit ebben az esetben sem lehet meghazudtolni. A víz térfogata a halmazállapot megváltozásával (azaz fagyáskor) megnő, és a rendelkezésére álló teret – azon felül, hogy kitölti – szét is feszítheti. Amikor például a teraszon a járólap felfagy, ott is a különféle rétegek között megmaradt apró vízcseppek nőnek meg, és próbálnak kitörni.

Ugyanez a helyzet, amikor a vizet télre az eresz alá tett esővizes hordóban hagyjuk. Ekkor még nem kell attól tartanunk, hogy a tároló szétreped, mert ez több tényezőtől függ.

Az egyik legfontosabb az „edény” alakja. Ha a hordó szimplán hengeres, akkor még lehet szerencsénk abban az esetben, ha nem fedjük le, így felfelé tud tágulni. Persze ez sem száz százalék, mivel az is lehet, hogy a víz először végigfagy a hordó belső falán, valamint a tetején, így ha tovább fagy, már csak oldalirányban tud nőni. Ennek a veszélye annál nagyobb, minél „bonyolultabb” a tartály alakja.

A legjobb megoldás, ha a vizet inkább még most, a fagyok megérkezése előtt kiöntjük a kertnek arra a részére, ahol a legnagyobb szükség van rá.

hirdetés
Exit mobile version