Meddig bĂ­rja mĂ©g szervezetĂŒnk a hƑsĂ©get?
Meddig bĂ­rja mĂ©g szervezetĂŒnk a hƑsĂ©get?

Rekord forrĂł nyĂĄr van mögöttĂŒnk, de Ășgy fest, ennĂ©l csak rosszabb jön. A Föld meleg miatt lakhatatlan terĂŒlete egyre inkĂĄbb gyarapszik. 2-3 °C-os hƑmĂ©rsĂ©klet-emelkedĂ©s esetĂ©n 2 milliĂĄrd ember kerĂŒl közel lakhatatlan terĂŒletre. De hogyan mƱködik szervezetĂŒnk a nagy melegben? Mi segĂ­thet elviselni a hƑsĂ©get?

Meleg a helyzet

A Nature Climate Change folyĂłiratban tavaly megjelent tanulmĂĄny szerint az elmĂșlt Ă©vekben valamennyi kontinensen nƑtt a nyĂĄri kĂĄnikulĂĄk gyakorisĂĄga Ă©s hossza. A kutatĂĄs sorĂĄn megvizsgĂĄlt 43 orszĂĄg adatai alapjĂĄn elmondhatĂł, hogy – bĂĄr a kĂŒlönbözƑ Ă©ghajlati övekben eltĂ©rƑ mĂ©rtĂ©kben – mindenhol összefĂŒggĂ©sbe hozhatĂł a hƑsĂ©g okozta halĂĄlozĂĄsok egy rĂ©sze a klĂ­mavĂĄltozĂĄs antropogĂ©n hatĂĄsaival.

A hƑhullĂĄmok 3-szor annyi ĂĄldozatot követeltek, mint a koronavĂ­rus-jĂĄrvĂĄny!

Az Eurostat adatai szerint a 2016 Ă©s 2019 között feljegyzett ĂĄtlagos halĂĄlozĂĄsi adatokhoz kĂ©pest idĂ©n jĂșliusban 53 ezerrel többen haltak meg a kontinensĂŒnkön, ami a rendkĂ­vĂŒli hƑhullĂĄmoknak tudhatĂł be. Ez a 16 szĂĄzalĂ©kos emelkedĂ©s nagyon magasnak mondhatĂł. ViszonyĂ­tĂĄskĂ©nt 2020-ban, a pandĂ©mia Ă©vĂ©ben ugyanebben a hĂłnapban mindössze 3 szĂĄzalĂ©kkal, 2021-ben pedig 6 szĂĄzalĂ©kkal haltak meg többen az ĂĄtlagosnĂĄl.

A forrósågban 3-szor jobban kiugró a halålozåsok szåma, mint a koronavírus-jårvåny idején.

ÁltalĂĄnossĂĄgban elmondhatĂł, hogy a trĂłpusi Ă©s a szubtrĂłpusi terĂŒleteken magasabb a kĂĄnikula okozta halĂĄlozĂĄsok szĂĄma. Ez termĂ©szetesen a helyi viszonyokkal, pĂ©ldĂĄul a magasabb pĂĄratartalommal is összefĂŒggĂ©sbe hozhatĂł. Azonban a klĂ­makutatĂłk arra hĂ­vtĂĄk fel a figyelmet, hogy egyĂ©b tĂ©nyezƑk – mint a lĂ©gszennyezettsĂ©g, vagy a nagyvĂĄrosok felett kialakulĂł hƑszigetjelensĂ©g, vagy akĂĄr a szĂ­v- Ă©s Ă©rrendszeri problĂ©mĂĄk – tovĂĄbb növelik a halĂĄlozĂĄs kockĂĄzatĂĄt a hƑhullĂĄmok alkalmĂĄval. BecslĂ©sek szerint a Föld lakossĂĄgĂĄnak jelenleg 30 szĂĄzalĂ©ka van kitĂ©ve a kĂĄnikula okozta kockĂĄzatnak legalĂĄbb 20 napig Ă©vente. Ez az arĂĄny 2100-ra mĂ©g tovĂĄbb, közel 50 szĂĄzalĂ©kra fog nƑni, ahogy nƑ a kĂĄnikulĂĄk ereje Ă©s idƑbeli kiterjedĂ©se.

A kritikus 35 °C

Az ember testhƑmĂ©rsĂ©klete – Ă©s mĂĄs melegvĂ©rƱ Ă©lƑlĂ©nyekĂ©, akik szintĂ©n ki vannak tĂ©ve a szĂłban forgĂł hatĂĄsnak – noha kismĂ©rtĂ©kben, de vĂĄltozik a kor Ă©s a nem fĂŒggvĂ©nyĂ©ben, illetve több ciklikussĂĄg is megfigyelhetƑ benne. Ezzel egyĂŒtt viszonylag ĂĄllandĂłnak mondhatĂł: az ember esetĂ©ben 36–37 °C. UgyanĂșgy a termodinamika szabĂĄlyai Ă©rvĂ©nyesek rĂĄ, mint minden mĂĄs testre.

SzervezetĂŒnk elsƑsorban hƑtermelĂ©ssel Ă©s izzadĂĄssal igyekszik ebben a tartomĂĄnyban tartani a testhƑnket. Ezt a mƱködĂ©st befolyĂĄsolja a ruhĂĄzatunk, a környezetĂŒnk, a fizikai aktivitĂĄsunk is. SzervezetĂŒnk nem kĂ©pes elviselni a tartĂłsan magasabb testhƑt. Magas kĂŒlsƑ hƑmĂ©rsĂ©klet esetĂ©n nem kĂ©pes annyi hƑt leadni, hogy a belsƑ maghƑt az egĂ©szsĂ©ges 36 Ă©s 37 °C közötti tartomĂĄnyban tartsa.

35 °C-nĂĄl magasabb kĂŒlsƑ hƑmĂ©rsĂ©klet esetĂ©n tehĂĄt a test nem tudja hatĂ©konyan hƱteni magĂĄt. Ez az adat 90–100 szĂĄzalĂ©kos pĂĄratartalom mellett Ă©rvĂ©nyes. A pĂĄratartalom csökkenĂ©sĂ©vel szervezetĂŒnk magasabb hƑmĂ©rsĂ©kletet is kĂ©pes kezelni. Az emlĂ­tett hƑmĂ©rsĂ©kleti adatok manapsĂĄg mĂĄr hazĂĄnkban is elƑfordulhatnak. A magas maghƑmĂ©rsĂ©klet hatĂĄsĂĄra pedig megnƑ az agy Ă©s mĂĄs szervek kĂĄrosodĂĄsĂĄnak az esĂ©lye. Ez az esĂ©ly termĂ©szetesen annĂĄl nagyobb, minĂ©l több idƑt töltĂŒnk ilyen körĂŒlmĂ©nyek között.

Fontos az is, hogy a testmozgĂĄs sorĂĄn felhasznĂĄlt energiĂĄnak mindössze 20 szĂĄzalĂ©ka hasznosul, a maradĂ©k 80 szĂĄzalĂ©k hƑkĂ©nt jelentkezik. Az izzadĂĄs sorĂĄn az ember ĂĄsvĂĄnyi sĂłkat, elektrolitokat veszĂ­t, ami megprĂłbĂĄltatĂĄs szervezetĂŒk szĂĄmĂĄra, ezĂ©rt Ă©rdemes ezek pĂłtlĂĄsĂĄra is hangsĂșlyt fektetni.

Így reagĂĄl a szervezetĂŒnk arra, ha a kĂŒlsƑ hƑmĂ©rsĂ©klet emelkedik:

  • 30–40 °C: hƑgörcs Ă©s kimerĂŒltsĂ©g lĂ©phet fel, illetve növekszik a szervezet folyadĂ©kvesztesĂ©ge.
  • 40 °C felett: a hƑgörcs Ă©s a fĂĄradtsĂĄg mellett lĂ©gzĂ©si nehĂ©zsĂ©g jelentkezhet. Felgyorsul a szĂ­vverĂ©s. Ez a hƑmĂ©rsĂ©klet mĂĄr kĂĄrosĂ­thatja a lĂ©tfontossĂĄgĂș szerveket is. FelgyorsĂ­thatja az anyagcserĂ©t, Ă­gy a szövetek energiatartalĂ©kai is kimerĂŒlnek.

Ma mĂ©g csak mintegy 30 milliĂł ember Ă©l a Földön olyan terĂŒleten, ahol az Ă©ves ĂĄtlaghƑmĂ©rsĂ©klet meghaladja a 29 °C-ot. JellemzƑen a Szahara terĂŒletĂ©rƑl Ă©s az Arab-fĂ©lsziget orszĂĄgairĂłl van szĂł. Azonban a kutatĂłk arra hĂ­vjĂĄk fel a figyelmet, hogy a 2–3 °C-os hƑmĂ©rsĂ©klet-növekedĂ©s hatĂĄsĂĄra 2 milliĂĄrd ember is ebbe a helyzetbe kerĂŒlhet a 2070-es Ă©vekre. Ebbe a körbe mĂĄr több atomnagyhatalom lakosai is bele fognak tartozni, Ă­gy a feszĂŒltsĂ©g Ă©s a konfliktusok eszkalĂĄlĂłdĂĄsĂĄnak is megnƑ az esĂ©lye.

2100-ra a Föld lakossågånak a fele extrém melegnek kitett régióban fog élni.

Egyéb problémåk

BĂĄr a leginkĂĄbb szembetƱnƑ pĂ©ldĂĄk a hƑhullĂĄmok, a hƑsĂ©g a gyerekek növekedĂ©sĂ©t is gĂĄtolja, Ă©s növeli a halva szĂŒletĂ©sek valĂłszĂ­nƱsĂ©gĂ©t. A klĂ­mavĂĄltozĂĄs miatt Ășj, invazĂ­v fajok jelennek meg, sokszor Ășj betegsĂ©geket terjesztve az addig Ă©rintetlen terĂŒleteken. Ezek a fajok az embereken kĂ­vĂŒl a helyi flĂłrĂĄra Ă©s faunĂĄra is veszĂ©lyt jelentenek. Növelik a szĂ©lsƑsĂ©gek elƑfordulĂĄsĂĄt. 2021-ben pĂ©ldĂĄul hatalmas ĂĄrvĂ­z pusztĂ­tott SzomĂĄliĂĄban, ahol ennek hatĂĄsĂĄra kolera alakult ki.

TovĂĄbbi gond, hogy az emberi test nem tud nagyobb mennyisĂ©gƱ vizet tĂĄrolni. ÓrĂĄnkĂ©nt legfeljebb 1 litert kĂ©pes feldolgozni, mĂ­g – tevĂ©kenysĂ©gtƑl fĂŒggƑen – akĂĄr 2–4 liter vizet is izzadhatunk. Ha szervezetĂŒnk folyadĂ©ktartalmĂĄnak több mint 3 szĂĄzalĂ©kĂĄt elveszĂ­tjĂŒk, szerveink kĂĄrosodhatnak.

A melegedĂ©s komoly migrĂĄciĂłs problĂ©mĂĄt jelent. MĂĄr most Ă©rezzĂŒk, hogy a klĂ­mavĂĄltozĂĄs miatt katasztrĂłfĂĄk sĂșjtjĂĄk Afrika Ă©s Ázsia azon rĂ©szĂ©t, amely amĂșgy is tĂșl van nĂ©pesedve, Ă©s ez csak rontja a terĂŒlet nĂ©pessĂ©gmegtartĂł erejĂ©t. A helyzet egyszerƱen Ășgy Ă­rhatĂł le, hogy a Föld nĂ©pessĂ©ge egyre nƑ, de az Ă©letre alkalmas terĂŒlet zsugorodik. És ezĂșttal nem foglalkoztunk az aszĂĄly okozta nehĂ©zsĂ©gekkel.

search icon