A húsz éve betiltott ólmozott benzinből származó ólom még mindig kimutatható a brit főváros levegőjében a londoni Imperial College kutatói szerint, akik úgy vélik, hogy az ólmozott üzemanyagok öröksége ráül a világ legtöbb városára.
Az ólmozott benzint az 1920-as évektől használták kopásgátló tulajdonságai miatt. Bár az ólom helyett más, nem veszélyes adalékanyagokat is használhattak volna, a nagy olajcégeknek anyagi érdeke fűződött az ólmozott benzinhez, így még azután is sokáig használták, hogy egyértelművé vált súlyos egészségkárosító hatása. A súlyosan mérgező ólom különösen a gyermekekre veszélyes, károsítja agyi fejlődésüket és tanulási képességüket.
Az ólmozott benzint az 1990-es évekre a legtöbb fejlett országban korlátozták vagy betiltották, Magyarországon 2000-ben tiltották meg végleg a használatát. Az eltelt két évtized azonban úgy tűnik nem volt elég ahhoz, hogy a mérgező elemtől megtisztuljon a világ.
A kérdéssel foglalkozó brit kutatók friss tanulmánya jelent meg a napokban az amerikai tudományos akadémia folyóiratában (PNAS). A kutatás során a levegőben lévő szállópor vegyi és izotópos összetételét hasonlították össze a városi talajmintákkal és az utak pormintáinak összetételével. Ez alapján megállapították, hogy a London levegőjében lévő ólom 32-43 százaléka eredetileg az ólmozott üzemanyagokból származik.
Ma a londoni levegő ólomszintje két százalék, ez ugyan jóval alacsonyabb, mint amikor csúcsértékeket mértek az 1980-as években, de százszor több a természetes háttérszintnél.
Az Egyesült Királyságban az 1930-as évektől 1999-ig adtak ólmot a gépkocsik üzemanyagához. A fém lerakódott a városok talajára, különböző felületekre évtizedeken keresztül, és a szelek, a közlekedés, valamint az építkezési munkálatok rendszeresen visszakavarják a levegőbe, így az ólomszint nem csökken tovább.
A kutatók szerint munkájuk azt bizonyítja, hogy betiltásuk után a szennyező anyagok évekig a környezetben maradnak. A betiltott üzemanyagból származó ólmot kimutatták a kínai Sanghaj és a brazíliai Sao Paolo levegőjében is.
Rengeteg fontos információ vár még rád! Nézz szét!
(MTI/Greendex)