Kapcsolatot találtak a légszennyezés és a demencia között
Kapcsolatot találtak a légszennyezés és a demencia között

Az amerikai tanulmány készítői szerint kutatásuk azt jelzi, hogy 2015-ban a légszennyezés világszerte körülbelül kétmillió demenciás esetet és mintegy hatszázezer elhalálozást okozott, a leginkább érintett országok Kína, Japán, India és az Egyesült Államok.

A kutatók a már létező szakirodalmat kutatták, hogy kapcsolatot találjanak a szálló por és a demencia között. A szálló por természetes és ember által előidézett forrásokból – mint a gépkocsik kipufogógáza vagy az erdő- és bozóttüzek – egyaránt származhat.

Csakúgy mint cigarettából, amelyet belélegez mind a dohányos, mind a dohányfüstöt beszívó nem dohányos. Amikor ezek a szennyezőanyagok a szervezetbe kerülnek, hatással lehetnek a központi idegrendszerre és kognitív rendellenességeket okozhatnak.

A korábbinál egyre több ember betegszik meg és hal meg demencia miatt a világon.

Bizonyítékok vannak arra, hogy életmódbeli és környezeti okok, köztük a légszennyezés, a túlzott alkoholfogyasztás és a traumás agysérülések szintén szerepet játszhatnak ennek az állapotnak a kialakulásában.

2000 és 2019 között a megbetegedések aránya 86 százalékkal nőtt, miközben az elhalálozás több mint megkétszereződött, ami részben az élettartam meghosszabbodásával és a népesség idősödésével magyarázható.

A tanulmány megállapításai szerint a légszennyezés miatt nagyjából 15 százalékos a demenciával összefüggő idő előtti elhalálozás, hétszázalékos a fogyatékossággal eltöltött élettartam, és mintegy 26 milliárd dollárra rúgnak a demenciával kapcsolatos gazdasági költségek.

(Forrás: magyarnemzet.hu – Kép: pexels.com)

search icon