Megrázó összeomlás a Földközi-tenger őshonos állatvilágában
Megrázó összeomlás a Földközi-tenger őshonos állatvilágában

Összeomlóban van a biodiverzitás a Földközi-tenger keleti részén. Egy osztrák kutatók vezetésével végzett vizsgálat szerint az ott élő fajok nem tudják tartani a lépést a víz erőteljes felmelegedésével, Izrael partjainál bizonyos vízmélységben a honos fajok mintegy 95%-a már eltűnt.

olvasható a Proceedings of the Royal Society B: Biological Sciences című tudományos lapban megjelent, nemzetközi jutatócsoport által jegyzett tanulmányban.

Az Izraelhez közeli vizsgált terület a Földközi-tenger legmelegebb részei közé tartozik. Az őshonos állatok jelentős része azonban a jelek szerint már nem képes tovább alkalmazkodni az erőteljes felmelegedéshez.

Honos fajok

A szakértők vizsgálatukban a csigákat és kagylókat magukba foglaló tengeri puhatestűek csoportjára koncentráltak. A jelenlegi állapotot összehasonlították a tengerfenéken talált maradványok alapján rekonstruált történelmi helyzettel. A legnagyobb különbséget a sekély vizekben lévő élőhelyeknél találták. Az ottani üledékben a fajok mintegy 95%-ának nem találták élő példányát. A kutatók szerint ez annak a jele, hogy ezek az állatok csak néhány évtizede ritkultak meg vagy éppen tűntek el.

Bevándorolt, új fajok

Az őshonos fajokkal szemben, a trópusi körülményekkel bíró Vörös-tengerből a Szuezi-csatornán át a 19. században bevándorolt új fajok eddig sikerrel alkalmazkodtak a hőmérséklet emelkedéséhez.

A sekély vizekkel ellentétben az árapály-tartományokban élő állatok jobban alkalmazkodtak a magasabb hőmérsékletekhez. A mélytengeri területeken sem szembetűnő a változás, mivel a hőmérséklet emelkedése ott kevésbé erőteljes.

(agrarszektor.hu)

search icon