Melegebb a legmelegebbnél

Melegebb a legmelegebbnél
Melegebb a legmelegebbnél

Az EU műholdas megfigyeléséből származó adatok szerint az idei nyár volt a legmelegebb Európában. Az extrém hőhullámok és a hosszú ideje tartó szárazság miatt június, július és augusztus megdöntötte a korábbi hőmérsékleti csúcsot. A kutatók szerint globálisan az augusztus volt a harmadik legmelegebb, amit eddig feljegyeztek.

A héten írtunk róla, hogy Kínának hatvan éve a legmelegebb nyara volt, most pedig megjöttek az európai adatok is. Nyilván senki sem lepődik meg azon, hogy az öreg kontinensen is rekordokat mértek, és igaz ugyan, hogy most kaptunk egy jó vihart, de mindenki emlékszik a hazai hőhullámokra – a gazdák még most is annak a következményeit nyögik.

Sok örömre ugyan nem ad okot, de jócskán leköröztük Kínát: Európában az elmúlt 500 év legsúlyosabb aszályos időjárását tapasztalhattuk idén. Az Egyesült Királyságban a hőmérséklet új csúcsot ért el, 40,3 Celsius-fokot, amelyet a Lincolnshire-i Coningsbyben mértek július 19-én. Ez jelentős ugrás volt a korábbi, 2019-ben felállított 38,7C-os rekordhoz képest. Ezek a szélsőségek számos más országban is megfigyelhetőek voltak: Franciaország 64 különböző területén mértek rekordot, míg Portugáliában a hőmérséklet júliusban elérte a 47 fokot.

És amikor már-már azt mondanánk, na, ez valóban globális felmelegedés akkor hozzá kell tennünk, hogy nem volt egységes a kép – sok területen jelentős esőzések voltak, amelyek áradásokat eredményeztek. Mint legutóbb Pakisztánban láthattuk, az átlagosnál csapadékosabb körülmények hatalmas árvizeket váltottak ki, amelyek nagyon komoly élet- és vagyonveszteségekhez vezettek. A műholdas adatok azt is mutatják, hogy Skandinávia nagy részén, valamint Dél- és Délkelet-Európa egyes részein, ahol egy „derecho” vihar szélsőséges szelet és esőt hozott, az átlagosnál csapadékosabb volt az időjárás. Ez viszont maga a klímaváltozás.

Az éghajlatkutatók szerint mind a szélsőséges hőség, mind a csapadékos időjárás várható a melegedő éghajlaton, ahol az emberi tevékenységből származó melegítő gázok kibocsátása jelenleg több mint 1,1 Celsius-fokkal emelte a hőmérsékletet.

(forrás: bbc)

A derecho egy hosszú életű szélvihar, amely egyenes vonalban keletkezik – ellentétben a tornádó örvénylő szelével -, és az úgynevezett íj-visszhangot, súlyos zivatarokat von maga után. A derecho kifejezést először egy évszázaddal ezelőtt használták fel Iowa egyik viharának leírására. Az Egyesült Államokban évente általában 1-3 derecho eseményt jegyeznek föl. (wordssidekick.com)

search icon