A legveszélyeztetettebb tengeri fajok azonosítására szolgáló keretrendszer fellendíti a globális természetvédelmi és szakpolitikai erőfeszítéseket az antropogén eredetű éghajlatváltozás ellen.
A Queenslandi Egyetem kutatói a tengerbiológiai szakirodalom áttekintésével és a több mint 45 000 fajra leselkedő veszélyek széles skálájának – az éghajlatváltozás, a szennyezés és a halászat – kategorizálásával dolgozták ki az említett keretrendszert. Dr. Nathalie Butt, az UQ Föld- és Környezettudományi Karának munkatársa elmondta, hogy a kutatás feltárta a környezeti veszélyek által leginkább veszélyeztetett fajokat.
„A puhatestűek, a korallok és a tüskésbőrű állatok – mint például a tengeri sünök – érzik igazán a következményeket az óceánjainkban, mivel sokféle fenyegetéssel kell egyszerre szembenézniük” – mondta Dr. Butt. „Érinti őket a halászat és a járulékos halfogás, a szennyezés és az éghajlatváltozás.
„A Csendes- és az Indiai-óceánban, valamint a Perzsa-tengerben található margaréta korallok – fajuknak egy hihetetlenül törékeny, de lenyűgöző példánya – az egyik olyan fajcsoport, amelyet különösen érintenek az éghajlatváltozással kapcsolatos stresszorok, például az óceánok savasodása. Azt is felfedeztük, hogy a tengeri csillagok, a tengeri csigák és a repülő halak is egyre érzékenyebbek az éghajlatváltozás okozta fenyegetésekre.”
Forrás (enn.com)