EurĂłpa vadĂĄszati kultĂșrĂĄja hosszĂș mĂșltat tudhat magĂĄĂ©nak. A szarvastĂłl a nyĂșlon ĂĄt a vaddisznĂłig a vadhĂșs meglepĆ vĂĄlasztĂ©kĂĄbĂłl vĂĄlaszthatunk. ManapsĂĄg is gyakori mind a sportvadĂĄszat, mind pedig a hĂșsszerzĂ©s cĂ©ljĂĄval törtĂ©nĆ vadĂĄszat. Az ĂĄllatok vadĂĄszĂĄsa olykor populĂĄciĂłik kontrolljĂĄul szolgĂĄl, a tĂșlszaporodĂĄst elĆzi meg vagy kezeli.
A hĂșs környezeti lĂĄbnyoma
A jelenleg elterjedt hĂșsipari mĂłdszerekkel rengeteg a problĂ©ma. A hĂșstermelĂ©shez sok takarmĂĄnyra van szĂŒksĂ©g, amelyet ĂĄltalĂĄban nagy, monokultĂșrĂĄs növĂ©nytermesztĂ©sre kialakĂtott szĂĄntĂłföldeken termesztenek. EbbĆl fakadĂłan a vilĂĄg szĂĄmos pontjĂĄn jelentĆs erdĆirtĂĄs zajlik, de a prĂ©rik Ă©s a legelĆk is gyakran ĂĄldozatul esnek a termĆföldek terjeszkedĂ©sĂ©nek. A termĂ©szetes Ă©lĆhelyek mezĆgazdasĂĄgi terĂŒlettĂ© alakĂtĂĄsa sorĂĄn rengeteg szĂ©n-dioxid szabadul fel, ami hozzĂĄjĂĄrul az Ă©ghajlatvĂĄltozĂĄshoz. A termĆföldeknek Ă©s az ĂĄllatok tartĂĄsĂĄnak rĂĄadĂĄsul hatalmas a vĂzigĂ©nye.
Ăs akkor arrĂłl mĂ©g nem is ejtettĂŒnk szĂłt, hogy a termĆföldeket mĂ©rgezĆ vegyi anyagokkal kezelik, amelyek a környezĆ vizekbe kerĂŒlnek. Olyan kĂĄros anyagok kerĂŒlnek a környezetbe, mint pĂ©ldĂĄul az antibiotikumok, a növĂ©nyvĂ©dĆ szerek Ă©s a nehĂ©zfĂ©mek. Az ĂĄllatok trĂĄgyĂĄja sem Ă©pp környezetkĂmĂ©lĆ. BomlĂĄsa sorĂĄn metĂĄn, ammĂłnia Ă©s szĂ©n-dioxid szabadul fel. Az ĂĄllatok rĂĄadĂĄsul emĂ©sztĂ©s közben is metĂĄnt bocsĂĄtanak ki.
Milyen vĂĄlaszt ad erre a vadhĂșs?
A vadhĂșsfogyasztĂĄs szĂĄmos negatĂv környezeti hatĂĄst mĂ©rsĂ©kel. Mivel nem ĂĄllattartĂĄsrĂłl van szĂł, a plusz kibocsĂĄtĂĄsokkal â pĂ©ldĂĄul a metĂĄnĂ©val â nem kell foglalkoznunk. Bizonyos esetekben a vadĂĄszat rĂ©vĂ©n csökkent vadpopulĂĄciĂłk segĂtenek kĂŒlönbözĆ Ă¶koszisztĂ©mĂĄk, pĂ©ldĂĄul az erdĆk, a mezĆk, esetlegesen a mezĆgazdasĂĄgi terĂŒletek vĂ©delmĂ©ben is. A vadĂĄszat egyrĂ©szt mĂ©rsĂ©kli a vadkĂĄrokat, mĂĄsrĂ©szt fogyasztĂĄsra alkalmas hĂșst biztosĂt. Emellett a vadhĂșs gyakran helyi forrĂĄsbĂłl szĂĄrmazik, vagyis nem kell orszĂĄgokon ĂĄt utaztatni, hogy a mezĆrĆl a tĂĄnyĂ©rodra kerĂŒljön.
Valahol csak Ăgy jut Ă©lelemhez az ember
Petrovich Ivanov a kazah hatĂĄrhoz közeli orosz sztyeppĂ©n Ă©l. Elszigetelt, önfenntartĂł gazdasĂĄgot alakĂtott ki, ahol fĆkĂ©nt növĂ©nyeket termeszt sajĂĄt cĂ©lra, ahhoz a kevĂ©s hĂșshoz pedig, amit elfogyaszt, kizĂĄrĂłlag vadĂĄszat rĂ©vĂ©n jut hozzĂĄ.
A vadhĂșs egĂ©szsĂ©gesebb is
A vadhĂșs fogyasztĂĄsĂĄnak az is nagy elĆnye, hogy egĂ©szsĂ©ges. ZsĂrtartalma alacsony, ĂĄsvĂĄnyianyag-tartalma pedig kiemelkedĆ a hĂșsfĂ©lĂ©k között. FĆleg foszfort, vasat, cinket, szelĂ©nt tartalmaz. ElsĆsorban B-vitamin, de valamennyi A- Ă©s D-vitamin is talĂĄlhatĂł a vadhĂșsban. A vadon Ă©lĆ ĂĄllatok hĂșsa nagyobb arĂĄnyban tartalmaz többszörösen telĂtetlen zsĂrsavakat, pĂ©ldĂĄul omega-6- Ă©s omega-3-zsĂrsavat. EgĂ©szsĂ©gĂŒgyi szempontbĂłl mindenkĂ©pp emlĂtĂ©sre Ă©rdemes, hogy a vadak Ă©trendjĂ©ben nem szerepelnek növekedĂ©si hormonok, mivel Ă©trendjĂŒk termĂ©szetes. Az olyan vadak, mint az Ćz, a nyĂșl, a galamb Ă©s a fajd antibiotikum-mentesek.
Milyen hĂĄtrĂĄnyai vannak?
A szĂ©n-dioxid-kibocsĂĄtĂĄs sajnos a vadhĂșs fogyasztĂĄsĂĄval sem zĂĄrhatĂł ki teljesen. A vadĂĄszat, a vadak feldolgozĂĄsa Ă©s szĂĄllĂtĂĄsa is jĂĄr szĂ©n-dioxid-kibocsĂĄtĂĄssal. A megtett tĂĄvolsĂĄgtĂłl azonban sok minden fĂŒgg. Viszonylag hatĂ©konyan minimalizĂĄlhatĂł a vadĂĄszattal kapcsolatos kibocsĂĄtĂĄs, ami persze hatĂ©kony vadĂĄszati mĂłdszereket kĂvĂĄn. Sajnos a vadhĂșs nagy rĂ©sze hatalmas tĂĄvolsĂĄgot tesz meg, mire a fogyasztĂł tĂĄnyĂ©rjĂĄra kerĂŒl. Az orszĂĄgok közötti szĂĄllĂtĂĄs sorĂĄn megtett kilomĂ©terek jelentĆs mĂ©rtĂ©kben növelik a vadhĂșs szĂ©nlĂĄbnyomĂĄt is.
Ki végezhet vadåszati tevékenységet Magyarorszågon, és milyen keretek között?
A vadĂĄszati törvĂ©ny kimondja, hogy a vadĂĄszati Ă©v az adott Ă©v mĂĄrciusĂĄnak elsĆ napjĂĄn kezdĆdik, Ă©s a következĆ Ă©v februĂĄr hĂłnap utolsĂł napjĂĄig tart. Az idĂ©ny pedig az a naptĂĄri idĆszak, amely a vadĂĄszati Ă©ven belĂŒl kijelöli az egyes vadfajok vadĂĄszatĂĄnak idejĂ©t. A vadĂĄszati idĂ©nyen kĂvĂŒli idĆszakban, vagyis a vadĂĄszati tilalmi idĆ alatt â bizonyos esetek kivĂ©telĂ©vel â a vadfajt kĂmĂ©lni kell.
A vadĂĄszat a vadgazdĂĄlkodĂĄs rĂ©sze Ă©s engedĂ©lyköteles tevĂ©kenysĂ©g. Ahhoz, hogy valaki vadĂĄsszĂĄ vĂĄljon, ma MagyarorszĂĄgon az az elsĆ lĂ©pĂ©s, hogy jelentkezik egy az AgrĂĄrminisztĂ©riumnĂĄl nyilvĂĄntartott tanfolyamszervezĆnĂ©l a vadĂĄszvizsgĂĄt megelĆzĆ tanfolyamra. Ennek keretĂ©ben megismerkedik a vadĂĄszat elmĂ©leti alapjaival, a vadfajokkal, termĂ©szetvĂ©delmi ismereteket sajĂĄtĂt el, fegyvertant tanul, Ă©s lĆgyakorlaton vesz rĂ©szt. A tanfolyam utĂĄn kapott tanĂșsĂtvĂĄnnyal kell jelentkezni az OMVK terĂŒletileg illetĂ©kes szervezetĂ©nĂ©l vadĂĄszvizsgĂĄra. Ezt a vizsgĂĄt MagyarorszĂĄgon â hatĂłsĂĄgi jogkörben â kizĂĄrĂłlag az OMVK bonyolĂtja, Ăgy hazĂĄnkban vadĂĄsz csak az lehet, aki magyar nyelven, a terĂŒleti vizsgabizottsĂĄg elĆtt sikeres vadĂĄszvizsgĂĄt tesz.
Ehet-e mindenki vadhĂșst?
HabĂĄr tanulmĂĄnyok tĂĄmasztjĂĄk alĂĄ, hogy a vadhĂșs fogyasztĂĄsa fenntarthatĂłbb a szĂ©n-dioxid Ă©s egyĂ©b ĂŒveghĂĄzhatĂĄsĂș gĂĄzok tekintetĂ©ben, Ă©rdemes feltenni azt az elmĂ©leti kĂ©rdĂ©st, hogy mi lenne akkor, ha az egyik naprĂłl a mĂĄsikra a Föld nĂ©pessĂ©gĂ©nek a fele hirtelen ĂĄttĂ©rne a vadhĂșsfogyasztĂĄsra. TermĂ©szetesen ez nem lenne lehetsĂ©ges, hiszen nem adott hozzĂĄ a vadĂĄllomĂĄny. Az eddigiek alapjĂĄn pusztĂĄn azt a konklĂșziĂłt vonhatjuk le, hogy amennyiben törekszĂŒnk a hĂșsfogyasztĂĄs fokozatos â vagy akĂĄr nem fokozatos â csökkentĂ©sĂ©re, esetleg a hĂșsĂ©telek elhagyĂĄsĂĄra, illetve megprĂłbĂĄljuk hĂșsszĂŒksĂ©gletĂŒnket fenntarthatĂł gazdĂĄlkodĂĄsbĂłl szĂĄrmazĂł hĂșssal vagy rĂ©szben vadhĂșssal fedezni, ezzel hozzĂĄjĂĄrulhatunk sajĂĄt ökolĂłgiai lĂĄbnyomunk csökkentĂ©sĂ©hez.
Elengedhetetlen meggyĆzĆdni arrĂłl, hogy a kiszemelt vadhĂșs valĂłdi, nem pedig tenyĂ©sztett. NĂ©hol a szarvasokat Ă©s a vaddisznĂłkat ugyanĂșgy tenyĂ©sztik, mint a teheneket Ă©s a juhokat. A tenyĂ©sztett âvadhĂșsâ sokkal nagyobb környezeti hatĂĄssal jĂĄrhat.
TörekedjĂŒnk a vadhĂșs esetĂ©ben is arra, hogy helyi, de legalĂĄbb hazai hĂșst vĂĄsĂĄroljunk. Ezzel tudjuk leginkĂĄbb csökkenteni a hĂșs szĂ©nlĂĄbnyomĂĄt Ă©s tĂĄmogatni a helyi beszĂĄllĂtĂłkat.
Melyik vad hĂșsĂĄt milyen formĂĄban fogyasszuk?
Az ĆzhĂșs nemes, durva rostozatĂș hĂșs karakteres ĂzvilĂĄggal. ĂltalĂĄban sĂŒlteket, steakeket Ă©s pörkölteket kĂ©szĂtĂŒnk belĆle.
A szarvashĂșst a vadhĂșsok kirĂĄlyakĂ©nt emlegetik. ZsĂrszegĂ©nyebb, mint a szarvasmarha hĂșsa, fehĂ©rjetartalma magasabb. SokrĂ©tƱen felhasznĂĄlhatĂł: medium steak, bĂ©csi szelet, hamburgerpogĂĄcsa, pörkölt kĂ©szĂthetĆ belĆle.
A vaddisznĂł hĂșsĂĄt hasznĂĄljuk pörkölthöz, de darĂĄlt hĂșskĂ©nt is kitƱnĆ alapanyag, ugyanakkor kĂ©szĂthetĂŒnk belĆle rĂĄntott hĂșst, sĂŒlteket Ă©s kemencĂ©s Ă©teleket is. Ăvatosan kell fƱszerezni.
Hol juthatunk vadhĂșshoz?
Budapesten pĂ©ldĂĄul a Lehel tĂ©ri csarnokban Ă©s a TĂĄtra tĂ©ri piacon lehet vadhĂșst szerezni. A FĆvĂĄm tĂ©ri piacon csak fagyasztott formĂĄban tudunk vĂĄsĂĄrolni, ahogy egyĂ©bkĂ©nt sok ĂĄruhĂĄzlĂĄnc ĂŒzleteiben is, ugyanilyen formĂĄban tudunk rendelni pĂ©ldĂĄul a KiflitĆl is. Van pĂĄr jĂł hĂrnevƱ online vadhĂșsbolt is, mint pĂ©ldĂĄul a Matusz, a Vadex Ă©s a Biobarlang.
Mit tegyĂŒnk, ha elĂŒtĂŒnk egy vadat?
Ha elĂŒtĂŒnk egy vadat, akkor a rendĆrsĂ©get Ă©s a terĂŒletileg illetĂ©kes vadĂĄsztĂĄrsasĂĄgot is Ă©rtesĂteni kell, mivel az elĂŒtött ĂĄllat a tĂĄrsasĂĄg tulajdona. Sokan azt gondoljĂĄk, hogy az elĂŒtött ĂĄllatot hazavihetik, azonban ez lopĂĄsnak minĆsĂŒl.
Ha mĂ©g jobban Ă©rdekel a vadĂĄszat vilĂĄga, hallgass bele podkasztunkba, melyben egy igazi vadĂĄsz beszĂ©l az agarakkal törtĂ©nĆ vadelejtĂ©srĆl!