A Cambridge-i Egyetem kutatĂłi a fotoszintĂ©zis erejĂ©t kihasználva egyetlen lĂ©pĂ©sben alakĂtottak át a szĂ©n-dioxidot ĂĽzemanyaggá. A folyamat alkalmas arra, hogy etanolt Ă©s propánt állĂtsanak elĹ‘, ami azĂ©rt elĹ‘nyös, mert ezek az ĂĽzemanyagok nagy energiasűrűsĂ©ggel rendelkeznek, ugyanakkor könnyen tárolhatĂłk. A kutatĂłk az eredmĂ©nyekrĹ‘l a Nature Energy cĂmű folyĂłiratban számoltak be.
A fosszilis ĂĽzemanyagokkal ellentĂ©tben ezek a napenergiával előállĂtott ĂĽzemanyagok nettĂł nulla szĂ©n-dioxid-kibocsátással rendelkeznek, Ă©s teljesen megĂşjulnak, valamint a legtöbb bioetanollal ellentĂ©tben nem vonnak el mezĹ‘gazdasági terĂĽleteket az Ă©lelmiszertermelĂ©sbĹ‘l. Bár a technolĂłgia mĂ©g csak laboratĂłriumi lĂ©ptĂ©kben működik, a kutatĂłk szerint a mostani eredmĂ©nyek fontos lĂ©pĂ©st jelentenek a fosszilis tĂĽzelĹ‘anyagokon alapulĂł gazdaságrĂłl valĂł átállásban.
A bioetanolt a benzin tisztább alternatĂvájakĂ©nt tartják számon, mivel fosszilis tĂĽzelĹ‘anyagok helyett növĂ©nyekbĹ‘l állĂtják elĹ‘. A legtöbb szemĂ©lygĂ©pkocsi Ă©s tehergĂ©pkocsi ma legfeljebb 10% etanol tartalmĂş benzinnel (E10 ĂĽzemanyag) ĂĽzemel.
Az etanolhoz hasonlĂł bioĂĽzemanyagok sokszor vita tárgyát kĂ©pezik, pĂ©ldául azĂ©rt, mert az előállĂtásához olyan mezĹ‘gazdasági terĂĽleteket használnak, amelyek Ă©lelmezĂ©si cĂ©lokat is szolgálhatnának
– mondta Erwin Reisner professzor, a kutatás vezetĹ‘je.
Reisner kutatĂłcsoportja több Ă©ve fejleszt fenntarthatĂł, szĂ©n-dioxid-mentes ĂĽzemanyagokat, amelyeket fotoszintĂ©zissel állĂtanak elĹ‘, mĂ©ghozzá mestersĂ©ges levelek felhasználásával. Ezek a mestersĂ©ges levelek eddig csak egyszerű vegyi anyagokat tudtak előállĂtani, pĂ©ldául olyan speciális keverĂ©keket, amelyek hidrogĂ©nbĹ‘l Ă©s szĂ©n-monoxidbĂłl állnak. EbbĹ‘l kĂĽlönbözĹ‘ ĂĽzemanyagokat, gyĂłgyszereket Ă©s műtrágyákat lehetett gyártani. Ahhoz azonban, hogy a technolĂłgia hatĂ©konyabbá váljon, kĂ©pesnek kell lennie összetettebb vegyi anyagok előállĂtására is.
Most a mestersĂ©ges levĂ©l már közvetlenĂĽl kĂ©pes tiszta etanolt Ă©s propánt előállĂtani, anĂ©lkĂĽl, hogy a köztes lĂ©pĂ©sekre lenne szĂĽksĂ©g. Korábban más tudĂłsok már kĂ©pesek voltak hasonlĂł vegyi anyagokat elektromos energiával lĂ©trehozni, de ez az elsĹ‘ alkalom, hogy ilyen igen összetett vegyi anyagokat kizárĂłlag a napenergiáját felhasználva előállĂtani. Egy kĂ©rdĂ©s maradt csupán: mennyire környezetbarát a mestersĂ©ges levelek tömeges előállĂtása?
(Forrás: www.cam.ac.uk)