Mesterséges vegyületek az anyák és újszülöttek szervezetében
Mesterséges vegyületek az anyák és újszülöttek szervezetében

Az Environmental Science & Technology folyóiratban megjelent tanulmányukban a Kalifornia Egyetem kutatói közölték, hogy a vizsgálataikban résztvevő San Francisco-i újszülöttek és anyák szervezetében talált 109 mesterséges vegyületből 55-öt korábban nem észleltek emberekben, 42 anyag eredete és felhasználása pedig nem ismert.

A vegyületek között elfordulnak a több ezer mesterségesen előállított vegyi anyagot magában foglaló perfluor-alkil anyagok (PFAS) családjába tartozók, ezenkívül pedig a lágyítókhoz, kozmetikumokhoz, gyógyszerekhez, rovarirtókhoz, csomagolásokhoz és égésgátlókhoz használt adalékanyagok is. A PFAS vegyületek az egyik legerősebb szerves kémiai kötésnek számító szén-fluor kötést tartalmaznak, ezért nem csak használatuk során, hanem a környezetbe kerülve ellenállók a lebomlással szemben és rendkívül gyorsan terjednek a csatornarendszerben és a talajvízben is.

Az anyagokat a terhes nők véráramában és újszülött gyermekeikben is megtalálták, tehát a szennyeződések képesek átjutni a méhlepényen. A kutatók úgy gondolják, hogy a vegyületek már egy ideje jelen lehetnek az emberi szervezetben, valószínűsíthető, hogy generációk óta, de csak az új technológiákkal, a nagyfelbontású tömegspektrometriával vált lehetségessé kimutatni őket. 

Az eredmények aggasztók, mert jelenleg nagyon keveset lehet tudni ezeknek az anyagoknak a toxicitásáról, illetve rövid-, közép-, és hosszabb távú egészségügyi hatásairól. A tanulmány szerzői fontosnak tartják, hogy további kutatásokat végezzenek annak megállapításához, hogy ezek a vegyi anyagok jelen vannak-e a magzati szövetekben és milyen szinten.

(Qubit)

(fotó: pexels – Laura Garcia)

search icon