Miért állították le a naperőműveket Csehországban?
Miért állították le a naperőműveket Csehországban?

A húsvéti ünnepek miatt hétfőn alacsony volt az áramfogyasztás Csehországban, a napsütéses időjárás azonban azt jelentette, hogy az ország naperőművei hatalmas mennyiségű energiát termeltek. A hálózat védelme érdekében a ČEPS állami vállalat úgy döntött, hogy ideiglenesen lekapcsolta ezeket a hálózatról.

Kérdés azonban, hogy miért kellett a vállalatnak ezt a lépést megtennie, és meg tudják-e akadályozni, hogy ez a jövőben megtörténjen? Egy régi közmondás arra figyelmeztet, hogy a jóból is megárt sok, és ha nem állnak rendelkezésre a megfelelő energiatároló-létesítmények, akkor ez az energiára is igaz lehet.

Napsütéses időben a napelemek gyakran több energiát termelnek, mint amennyit a hálózat fel tud használni. Ha ez az energia nem tárolható sehol, akkor instabilitást okoz a hálózatban, és károsítja az elektromos berendezéseket. Szélsőséges helyzetekben ezek a feszültségingadozások még akár áramkimaradásokhoz is vezethetnek.

A CEPS a villamosenergia-rendszer ellenőrzésére szolgáló, normális körülmények között rendelkezésre álló operatív intézkedések kimerítése után döntött a korlátozás tervének aktiválása mellett. A legfontosabb szempontnak mindig a hálózat stabilitásának kell lennie

– mondta Hana Klímová, a CEPS szóvivője.

Általában az ilyen esetekben az a bevett protokoll, hogy az ország a felesleges energiát a szomszédos országokba továbbítja, ám hétfőn erre nem volt lehetőség. A mostanihoz hasonló események azonban azt mutatják, hogy szükség van a tiszta energia tárolókapacitásába való beruházásra.

Napjainkban már rengeteg módja van az energia tárolásának későbbi felhasználásra. Gyakran használnak kémiai akkumulátorokat, valamint gravitációs akkumulátorokat, amelyek a megújuló energiaforrások által termelt többletenergiát egy súly felemelésére használják. Amikor a hálózat energiaszintje lecsökken, a súlyt leejtik, és a lezuhanás közben egy generátort táplál.

(Forrás: euronews.com/green)

search icon