Egy új tanulmány szerint a bolygó felmelegedésének egyik eredményeként egyre több részecske kerül a légkörbe, melyek egy része potenciálisan veszélyt jelent az egészségre.
A kutatás során felállĂtott modellek eredmĂ©nyeibĹ‘l kitűnik, hogy a szĂ©n-dioxid koncentráciĂł Ă©s a hĹ‘mĂ©rsĂ©klet emelkedĂ©se növeli a PM2,5 rĂ©szecskĂ©k átlagkoncentráciĂłját. A Communications Earth & Environment folyĂłiratban megjelent tanulmány szerint a melegedĂ©s hatására a növĂ©nyek egyre több szerves aeroszolt juttatnak majd a levegĹ‘be. Ezek olyan rĂ©szecskĂ©k, melyek nem tesznek jĂłt a lĂ©gzĹ‘rendszerĂĽnknek, sĹ‘t kifejezetten károsak lehetnek. Ezen tĂşl várhatĂłan nĹ‘ni fog a szállĂł por koncentráciĂłja is a lĂ©gkörben.
Az eredmĂ©nyek szerint 4 Celsius-fokos felmelegedĂ©s esetĂ©n a növĂ©nyek aeroszol kibocsátása Ă©s a szállĂł por akár a levegĹ‘ PM2,5 tartalmának 14%-os növekedĂ©sĂ©vel is járhat. Ha sikerĂĽlne 2 Celsius-fok alatt maradni, akkor mindez várhatĂłan megállnak 7% körĂĽl. Ahogy a tanulmány vezetĹ‘ szerzĹ‘je, James Gomez mondja, „minĂ©l jobban növeljĂĽk a lĂ©gköri szĂ©n-dioxid szintjĂ©n, annál több PM2,5 kerĂĽl a lĂ©gkörbe, viszont ez fordĂtva is igaz: minĂ©l jobban csökkentjĂĽk, annál jobb lesz a levegĹ‘ minĹ‘sĂ©ge.”
Szálló por
A szállĂł por azĂ©rt veszĂ©lyes kĂĽlönösen az emberi szervezetre nĂ©zve, mert belĂ©legezve a tĂĽdĹ‘ mĂ©lyĂ©be juthatnak. A 10 ÎĽ-nál kisebbek ugyanis tĂşljutnak a garaton, a 4 ÎĽ alattiak bejutnak a tĂĽdĹ‘be, a 2,5 ÎĽ-nál kisebbek pedig már egyáltalán nem vagy csak nehezen ĂĽrĂĽlnek ki a tĂĽdĹ‘bĹ‘l, innen pedig felszĂvĂłdnak, Ă©s bekerĂĽlnek a keringĂ©sbe. HosszĂş távĂş hatásai a következĹ‘k: lĂ©gzĹ‘szervi betegsĂ©gek, szĂv- Ă©s Ă©rrendszeri betegsĂ©gek, a várhatĂł Ă©lettartam jelentĹ‘s csökkenĂ©se. Az EurĂłpai KörnyezetvĂ©delmi ĂśgynöksĂ©g adatai alapján hazánkban Ă©vente közel 13 000-re tehetĹ‘ azoknak az embereknek száma, akik idĹ‘ elĹ‘tt halnak meg a finom porszemcsĂ©k miatt.
Ahogy a Gizmondo cikkĂ©ben Ărják, minden növĂ©ny termel olyan vegyi anyagokat, melyekbĹ‘l aeroszolok kĂ©pzĹ‘dhetnek. Ezeket biogĂ©n eredetű illĂ©kony szerves vegyĂĽleteknek (BVOC) nevezik. Ilyenekkel már mindannyian találkoztunk: ilyen pĂ©ldául frissen nyĂrt fű illata. A problĂ©ma azonban nem itt kezdĹ‘dik. A BVOC-ok a lĂ©gkörben oxidálĂłdnak, Ă©s szerves aeroszolokat kĂ©peznek, melyek már károsak, adott esetben lĂ©gzĹ‘szervi problĂ©mákhoz vezethetnek.
A termĂ©szetes eredetű lĂ©gszennyezĂ©s növekedĂ©sĂ©hez a második legnagyobb mĂ©rtĂ©kben a Szahara járulhat hozzá. A modellek eredmĂ©nyei szerint egy melegebb világban a szĂ©lmintázatok megváltoznak majd, Ă©s várhatĂłan több por szállĂtanának a sivatagbĂłl – potenciálisan lakott terĂĽletekre.
A Kaliforniai Egyetemen kĂ©szĂĽlt tanulmány azonban nem számolt más forrásokkal. Az emberi eredetű, vagy más termĂ©szetbĹ‘l származĂł lĂ©gszennyezĂ©st (pl. erdĹ‘tĂĽzek) nem vettĂ©k figyelembe, tehát a vĂ©gsĹ‘ mĂ©rleg vĂ©lhetĹ‘en ennĂ©l is magasabb lesz, ha nem csökkentjĂĽk a lĂ©gkörbe juttatott szĂ©n-dioxid mennyisĂ©gĂ©t. Ahogy Gomez mondja, „közvetve mi okozzuk ezeket a változásokat a termĂ©szetes rendszerben. A termĂ©szet a mi nettĂł tevĂ©kenysĂ©gĂĽnk eredmĂ©nyekĂ©nt sĂşlyosbĂtja a lĂ©gszennyezĂ©st.”