A nedves törlőkendők iránt a járvány kitörése óta robbanásszerűen megnőtt a kereslet: egyre többet használunk a különféle baba-, egészségügyi-, és a higiéniai termékekből.
A NielsenIQ adatai szerint a magyarok körében is népszerűek a nedves törlőkendők: a hazai kiskereskedelemben 14 százalékkal emelkedett értékben a forgalom 2020 decembere és tavaly november között az ezt megelőző, azonos időszakkal összevetve. Összesen 3 és fél milliárd forintért 8 millió csomagot vettek a magyarok a toalettpapírt helyettesítő termékből, ami 4 százalékos növekedést jelent.
Népszerűek a nedves törlőkendők, mert használatuk – főleg utazás során, az otthonunktól távol – kényelmes és praktikus. A problémát azonban az összetételük okozza: a nedves törlőkendők fajtájuktól függően 15-90 százalékban műanyagból állnak, így a papírral ellentétben vagy egyáltalán nem, vagy csak nagyon sokára bomlanak le.
Kovács Károly, a Magyar Víz-, és Szennyvíztechnikai Szövetség elnöke szerint a törlőkendők nem lebomló műanyagszövetei azért jelentenek gondot, mert kevesebb vízzel ugyanannyi szennyezőanyagot húzunk le, ezáltal a korábbinál nagyobb sűrűséggel terheljük a hálózatokat.
A wc-n lehúzott törlőkendők a csatornába kerülő zsiradékokkal találkozva rekord gyorsan nagyméretű zsírdugókat is képezhetnek. Míg ez évekkel ezelőtt alig néhány esetben okozott problémát, ma már rendszeres a fennakadás: a Fővárosi Csatornázási Művek adatai szerint tavaly Budapesten 1711 alkalommal fordult elő a közcsatorna-hálózatban dugulás.
Ugyanakkor az is problémát jelent, ha a helytelen hulladékkezelés miatt a környezetet szennyezik a törlőkendők: naponta 730 tonna hulladék ömlik a Földközi-tengerbe, és a szemét közt az egyik leggyakrabban előforduló egyszer használatos műanyagtermékek a törlőkendők.
Bár az Európai Unió 2021-től betiltotta az olyan egyszer használatos műanyageszközöket, mint a szívószálak, műanyagpálcikák, vagy evőeszközök, a nedves törlőkendők esetében csupán azt írta elő, hogy a gyártók a csomagoláson világosan és egyértelműen tüntessék fel a termék környezetkárosító hatásait, és azt, hogy azok mennyi műanyagot tartalmaznak, emellett kötelező felhívniuk a figyelmet a törlőkendők helyes hulladékkezelésére is.
Mit tehetünk azért, hogy csökkentsük a környezetterhelést?
1. Figyeljük a címkét!
A címke segíthet minket a kiigazodásban: amennyiben egy áthúzott toalett szerepel a csomagoláson, akkor a törlőkendőt ne húzzuk le a wc-n.
2. Vásároljunk biológiailag lebomló törlőkendőt!
Ha tehetjük, vásároljunk olyan törlőkendőt, ami 100 százalékban papír alapanyagú, így biztonságosan lebomlik és nem szennyezi a vizeket.
3. Helyettesítsük alternatívákkal!
Váltsuk ki a nedves törlőkendőket többször használható alternatívával. Például használhatunk rongyot, vagy ecetes szivacsot felülettisztító helyett, és horgolt tisztító párnácskát vagy törölközőt az arclemosó kendők helyett.
(Forrás: hvg.hu Kép: pixabay.com)