Az Oxfordi Egyetem két kutatócsoportja azon dolgozik, hogy az egyre fogyatkozó számú elefántok állományát távérzékeléssel lehessen felmérni, hiszen azelefántok védelméhez elengedhetetlen a hollétük és a létszámuk ismerete. A jelenlegi repülőgéppel végzett mérési módszerek ugyanakkor nem mentesek a hibáktól, a pontatlan állományfelmérések pedig befolyásolják a védelmi intézkedéseket.
Az Oxfordi Egyetem Zoológiai Tanszékének vadvédelmi kutatócsoportja, a Mérnöki Kar Gépi Tanulás kutatócsoportja a Bathi Egyetem és a Twente-i Egyetem kutatóival együttműködve műholddal igyekeznek megoldani ezt a problémát.
A műholdas felmérés során egyetlen átrepülés során akár 5000 négyzetkilométernyi területről lehet képeket gyűjteni néhány perc alatt, miközben a mozgó állatokat nem számolják többször, és a felmérés rövid időn belül ismételhető. Nincs szükség hozzá emberi jelenlétre sem, sem pedig országhatárok közötti átlépés előkészítésére, így könnyebben és pontosabban is követhetőek az elefántok mozgásai.
A felvételek elemzése kezdetben sok emberi erőforrást igényel, ám a későbbiekben ez automatizálható gépi tanulás segítségével, így csak néhány percet vesz majd igénybe.
Az automatizálás során a tanulási szakaszban több mint 1000 dél-afrikai elefánt felvételét használták a kutatók, és konvolúciós neurális hálózatba (CNN) táplálták ezeket, majd az így kapott eredményeket összevetették az emberek által végzett számláláséval. A gépi módszerrel az emberi észleléshez hasonló pontosságú megfigyelésekre képes, ezért hosszú távon alkalmas és költséghatékony módja lehet az elefántok megőrzésére irányuló állapotfelmérésnek.