Nagyobb szerep juthat a termeszeknek a jövőben az ökoszisztémákban
Nagyobb szerep juthat a termeszeknek a jövőben az ökoszisztémákban

A legtöbb ember azt gondolja, hogy a termeszek kellemetlen kis élőlények, amik megrágcsálják a fát és a bútorokat az otthonokban, ezek azonban a világ összes termeszfajának kevesebb mint 4 százalékát teszik ki. A termeszek létfontosságúak a természetes ökoszisztémákban, mert segítenek az elhalt faanyag újrahasznosításában, nélkülük a világ tele lenne halott növényekkel és állatokkal.

Amy Zanne, a Miami Egyetem biológusa egy nemzetközi kutatást vezetett, amelynek célja a termeszek és a mikrobák által okozott fakitermelés és -korhadás vizsgálata volt. A tanulmány megmutatta, hogy a termeszek a fa lebontásával hozzájárulnak a földi szénkörforgáshoz. Azt is megtudták, hogy nagyon érzékenyek a hőmérsékletre és a csapadékra, így a hőmérséklet felmelegedésével a rovarok szerepe a valószínűleg a trópusokon túlra is kiterjed majd, hamarosan az északi és déli sarkok felé mozoghatnak, ahogy a globális hőmérséklet az éghajlatváltozás miatt felmelegszik.

A Science című folyóiratban megjelent tanulmányhoz Zanne több mint 100 munkatársával együtt világszerte olyan helyeket vizsgált, ahol baktériumok és gombák (mikrobák), valamint termeszek fogyasztják a holt fát. Az eredményekből kiderült, hogy a magas termeszaktivitású területek növekednek, ahogy a Föld egyre melegebbé és szárazabbá válik.

Bár a mikrobák és a termeszek egyaránt lebontják a holt fát, fontos különbségek vannak közöttük. Míg a mikrobáknak vízre van szükségük a faanyag növekedéséhez és fogyasztásához, a termeszek viszonylag alacsony nedvességtartalom mellett is képesek működni. Sőt, a termeszek még szárazság esetén is képesek megkeresni az ételt, és amire szükségük van, azt visszaviszik a halmaikba, vagy akár a kolóniájukat az általuk elfogyasztott fába költöztetik. 

A mikrobák globálisan fontosak, amikor a fa korhadásáról van szó, de eddig nagyrészt figyelmen kívül hagytuk a termeszek szerepét ebben a folyamatban. Ez azt jelenti, hogy nem számolunk azzal a hatalmas hatással, amelyet ezek a rovarok jelenthetnek a jövőbeli szénkörforgásra és az éghajlatváltozással való kölcsönhatásokra

– magyarázta Zanne.

A termeszek, mint a kis tehenek, metán és szén-dioxid formájában szabadítják fel a fából a szenet. Ezért – jegyezte meg Zanne – a termeszek az éghajlatváltozással egyre inkább hozzájárulhatnak az üvegházhatású gázok kibocsátásához.

(Forrás: University of Miami)

search icon