Mikrobák segítenek a téli álmot alvó állatoknak a tápanyagok újrahasznosításában

Mikrobák segítenek a téli álmot alvó állatoknak a tápanyagok újrahasznosításában
Mikrobák segítenek a téli álmot alvó állatoknak a tápanyagok újrahasznosításában

A hosszú tél átvészelése érdekében a téli álmot alvó állatok – mint például a földimókus – akár 99 százalékkal is lelassíthatják anyagcseréjüket, de még ilyenkor is szükségük van a fontos tápanyagokra, például fehérjékre, hogy az izmaikat téli álmukban is fenntartsák. A Wisconsin-Madison Egyetem új tanulmánya szerint a téli álmot alvó földimókusok a beleikben élő mikrobáktól kapnak segítséget.

A felfedezés segíthet az izomsorvadásos betegségekben szenvedőknek, sőt a hosszabb űrutazásokon részt vevő űrhajósoknak is.

„Minél tovább nem végez semmilyen mozgást egy állat, a csontok és az izmok annál inkább sorvadni kezdenek, és veszítenek tömegükből és funkcionalitásukból” – mondja Hannah Carey, az UW-Madison Állatorvosi Karának professzora, az új tanulmány társszerzője. „A táplálékkal bevitt fehérje nélkül a téli álmot alvó állatoknak más módon kell hozzájutniuk ahhoz, amire az izmaiknak szükségük van”.

Az aminosavak és fehérjék létfontosságú építőköve, a nitrogén egyik formája minden állat (beleértve az embert is) szervezetében felhalmozódik a vizelet egyik összetevőjeként, karbamid formájában. A kutatók tudták, hogy a mókusok emésztőrendszerébe került karbamidot egyes olyan típusú bélmikrobák lebonthatják, amelyeknek szintén szükségük van nitrogénre a saját fehérjéikhez. A tudósok azonban most azt figyelték meg, hogy a mikrobák által felszabadított nitrogén egy része újra beépül a mókusok szervezetébe is.

Forrás (enn.com)

search icon