Tudósok feltaláltak egy napenergiával működő üzemanyag-előállító rendszert, amely állításuk szerint segíthet a légi közlekedés szén-dioxid-semlegessé válásában.
Az innovatív toronykonstrukció a Nap energiáját használja fel a víz (H20) és a szén-dioxid (CO2) folyékony szénhidrogénekké, például kerozinná történő átalakításának elősegítésére.
„Elsőként mutatjuk be a teljes termokémiai folyamatláncot a víztől és a CO2-től a kerozinig egy teljesen integrált napkollektoros rendszerben. ” – mondta Aldo Steinfeld professzor az ETH Zürichből. „Napelemes technológiánkkal megmutattuk, hogy szintetikus kerozint tudunk előállítani vízből, anélkül, hogy fosszilis tüzelőanyagokat használnánk.”
Steinfeld professzor hozzátette: „A kerozin sugárhajtóműben történő elégetése során kibocsátott CO2 mennyisége megegyezik a napelemes üzemben történő előállítása során felhasznált CO2 mennyiségével.Ezáltal az üzemanyag szén-dioxid-semlegessé válik, különösen, ha közvetlenül a levegőből kinyert CO2-t használunk összetevőként, remélhetőleg már a nem túl távoli jövőben.„
A rendszer az Európai Unió SUN-to-LIQUID projektjének részét képezi, amelynek célja a fosszilis eredetű üzemanyagok szintetikus alternatíváinak megtalálása.
Elméletileg ezek a szintetikus üzemanyagok az égés során csak annyi CO2-t termelnek, amennyit az előállításuk során eltávolítottak a légkörből. Az üzemanyagok előállításához szükséges gépek gyártása azonban további szén-dioxid-kibocsátást okozhat.
Forrás (independent)