A párizsi egyezményben foglalt másfél fokos cél nem elérhető, legalábbis Damon Matthews, a kanadai Concordia University kutatója szerint. Legalábbis nem azon az úton, amelyen jelenleg próbáljuk elérni. A szakember szerint ehhez 2030-ig 43%-kal kellene globálisan csökkenteni a kibocsátást, az emisszió azonban jelenleg is növekvő pályán van.
A Qubit cikke szerint az IPCC legutóbbi jelentése még nem fogalmazott ennyire drasztikusan, de azt ők is világosan leírták, hogy a klímacél betartásához három éven belül el kell kezdenünk jelentősen csökkenteni a kibocsátásokat. Ha ez nem következik be, akkor a másfél fokos célnak egészen biztosan búcsút inthetünk.
A probléma viszont az, hogy Matthews és kollégája, Seth Wynes szerint a célok eléréséhez egész egyszerűen hiányzik a politikai, gazdasági és társadalmi elszántság.
Amivel azonnal le kellene állni, a háború miatt sajnálatosan megint egyre nagyobb mennyiségben felhasznált szén: ahhoz, hogy esélyünk legyen elérni a célokat, 2050-re 95%-kal kevesebbet kellene használni belőle, mint 2019-ben. Közben az egyre költséghatékonyabb megújulókra kellene átállnunk, és más módokon is arra kell törekednünk, hogy csökkentsük a kibocsátást.
Ezzel együtt Matthews arról is beszél, hogy nincs minden veszve, akkor sem, ha másfél fokos célt nem tudjuk elérni. Mint a cikk írja, a korábbi becslések az évszázad végére 4-5 fokos felmelegedéssel számoltak, a mostaniak már csak 2,5-3 fokos emelkedést jósolnak. A kutató szerint ez is azt mutatja, hogy van megoldás, csak épp nem használjuk. Ilyen lehet például a repülőutak radikális csökkentése, vagy épp az élelmezés átalakítása, eltolása a növényi központú étrend felé.