Az elmúlt hetek hőhullámainak egyik kellemetlen következménye volt, hogy gyakran még éjszaka sem esett 20 Celsius-fok alá a hőmérséklet. Az ilyen éjszakákat a tudomány trópusi éjszakáknak nevezi, és gyakoriságuk hazánkban is egyre nő.
Az MTI híre szerint július közepén kilenc nap alatt 22 országos és fővárosi melegrekord dőlt meg, ebből 13 hajnali melegrekord volt. Ha ez még nem lenne elég, július 11-től hat napon át minden nap megdőlt az országos melegrekord – pusztítóan meleg napokon vagyunk túl. De mi a helyzet az éjszakákkal? Az ország legtöbb részén, de a nagyvárosokban mindenképpen, a trópusi éjszakákkal is meg kellett birkóznunk.
Trópusi éjszaka alatt azokat a napokat értjük, amikor a minimum hőmérséklet nem esik 20 °C alá, még éjszaka sem. Előfordulása a legjellemzőbb hőhullámok idején a vízpartokon, többnyire tengerek és tavak környezetében. Itt ugyanis a víz eltárolja a nappali hő egy részét, melyet éjszaka kibocsátva fenntartja a hőmérsékletet. Ennek ellenére máshol is előfordulhat, nagyvárosokban például a városi hősziget-hatás eredményeképp.
Korábbi kutatások szerint Budapesten 1981 és 2010 közötti időszakot figyelembe véve, átlagosan 13 ilyen nap volt egy évben, azonban a trópusi éjszakák száma emelkedő tendenciát mutat. A becslések szerint 2071 és 2100 közötti időszakban akár 29–54 trópusi éjszakára is számíthatunk. Az éjszakai (és persze a nappali) hőmérsékletet azonban nem csak az aktuális időjárás, hanem a helyi infrastruktúra, a beépített területek sűrűsége és a növényzet is befolyásolhatja.
Hogyan tudunk védekezni a trópusi éjszakák ellen?
Elsődlegesen nyilván a klímaváltozás elleni lépések fokozásával tudunk tenni az ellen, hogy a trópusi éjszakák száma emelkedjen, de azzal is sokat tehetünk, ha lakókörnyezetünket megpróbáljuk minél jobban felkészíteni. Ahogy korábban több cikkben írtunk róla, a városi növényesítés, a klímakertek, parkok és szivacsváros-megoldások létesítése akár fokokkal csökkentheti a hőmérsékletet.
Másrészről számos olyan praktika létezik, amivel valamivel élhetőbbé tehetjük a beltereket is. Még azokon az éjszakákon is érdemes alaposan szellőztetni, amikor 20 fok felett marad a hőmérséklet. Aztán hajnalban, amikor a leghűvösebb van, be kell zárni mindent, és lehetőleg lesötétíteni a lakást, hogy a napfény ne melegíthesse fel. A meleg kint tartására sajnos a függöny nem elég: az ablakon kívül kell megállítani a napsugarakat.