„Férfias” és „nőies” munka – Ma már egyre kevésbé bélyegezzük meg a szakmákat

„Férfias” és „nőies” munka – Ma már egyre kevésbé bélyegezzük meg a szakmákat
„Férfias” és „nőies” munka – Ma már egyre kevésbé bélyegezzük meg a szakmákat

Autószerelő, asztalos vagy épp logisztikus: ezeket a szakmákat sokan férfiasnak gondolják, a miértre pedig egyszerű a válasz. A közvélemény szerint azt a szakmát, ahol fizikai erőre van szükség, elsősorban férfiak végezhetik. Ez mára már elavult nézet, habár kétségtelen, hogy egyes szakmákban nehezebben érvényesülnek a nők. Vannak azonban olyan vállalatok, amelyek éppen ezeket a régi berögződéseket szeretnék lebontani, és teret adni az erős és tehetséges nőknek.

A logisztikus megítélése is hasonló, hiszen ha körbenézünk, a nagy logisztikai központokban és a fuvarozó cégeknél jóval nagyobb arányban láthatunk férfiakat. De mit is értünk logisztikuson? Aki ezt a szakmát választja, összetett feladat végzésére vállalkozik, elsősorban az ellátási lánc és az áruszállítás hatékony működésének biztosításáért felel. Munkája a beszerzéstől és a raktározástól kezdve a szállításon és az elosztáson át az ügyfelekig elérő folyamatok tervezésére, irányítására és optimalizálására is kiterjed. A logisztikában – különösen a vezetői pozíciókban – dolgozó nők arányán szeretne javítani a Waberer’s Csoport.

Egyre több cég helyez hangsúlyt a nemek közti egyenlőségre.
Kép: Waberer’s Csoport

Kiváló női vezetők, összetett munkafolyamatok

Vezetői fronton rendkívül változatos képet fest a nők és a férfiak aránya. 2023-ban globális szinten a felsővezetői pozíciók 33,5%-át töltötték be nők, ami 2022-höz képest mindössze 1,1%-os növekedést jelent. Az EU-ban ez az arány rendkívül változatos: például Franciaországban a felsővezetői pozíciókban a nők aránya 45%, míg Olaszországban, Hollandiában, Svédországban, Belgiumban és Németországban ez az arány 36% és 38,8% között mozog. Az EU-n belül sajnos Magyarországon a legalacsonyabb a nők aránya, nem éri el a 10%-ot.

Ezen az arányon változtatna a Waberer’s Csoport. Céljuk, hogy a jövőben a női vezetők arányát növeljék, illetve mind a fizikai, mind a szellemi munkakörökben több nőt foglalkoztassanak. A Waberer’s vezetősége szerint a nemek közötti egyenlőség előmozdítása nemcsak társadalmi, hanem gazdasági szempontból is előnyös. A női vezetők eredményeinek láthatóvá tétele motiválhatja a többi hölgyet arra, hogy karriert építsen a logisztikában, ezáltal növelve az iparág sokszínűségét is.

Nemzetközi szinten a logisztikai szektorban a nők aránya alacsony, és Magyarországon is hasonló a helyzet. Hazánkban ez az arány csupán 25%, ami alulreprezentáltságot jelez.

Kiváló női vezetőkre minden iparágban szükség van.
Kép: Waberer’s Csoport

Példamutatás és a kollégák szeretete

A nemek közötti egyenlőség gazdasági szempontból kifejezetten előnyös, hiszen növeli a gazdasági teljesítményt, amennyiben egy vállalat több nőt von be a munkafolyamatokba. Ugyanez igaz a társadalmi előnyökre is: a sokszínű vezetés és döntéshozatal innovatívabbá és versenyképesebbé tehet egy vállalatot. Az IMF becslése szerint, ha a nők foglalkoztatási aránya megegyezne a férfiakéval, a globális GDP 26%-kal nőne.

Szerencsére egyre több nagyvállalat kiáll a fenti nézetek mellett, és tesz azért, hogy a nők pozíciója szilárdabb talajon álljon. Az Év Női Logisztikusa Díj másodszor is megmutatta, hogy minden szakmában van helye a női erőnek. A cél az, hogy felhívják a figyelmet a nemek közötti egyenlőség fontosságára, és támogassák a nők jelenlétét a logisztikai szektorban, valamint új lehetőségeket nyissanak a tehetséges női vezetők előtt.

A díj elnyerése ajánlás útján történt. Ennek tartalmaznia kellett a jelölt szakmai pályafutását, elismeréseit, illetve azt, hogy milyen tulajdonságok vagy eredmények teszik kiemelkedővé a szakembert a logisztika világában. A nyertesek kiválasztásában fontos szempont volt az is, hogy egy-egy jelölt milyen hatással van a közvetlen vagy a tágabb környezetére.

Számított az is, hogy a jelölt milyen példát mutat másoknak, és miként támogatja kollégái fejlődését. Bár egy pályázat alapján nehéz a személyiséget teljes mértékben megismerni, a közvetlen kollégák ajánlásai sokat elárulnak arról, hogyan tekintenek arra, akit a díjra jelölnek. Az olyan tulajdonságok élveznek előnyt, mint a vezetői képességek, a szakmai elhivatottság és a közvetlen környezetre, közösségre gyakorolt pozitív hatás.

A logisztika területén már nem tesznek különbséget a nemek között.
Kép: canva

A díj nem csak a nyerteseknek elismerés

A jelölések tehát a kollégáktól érkeztek, a végső döntést azonban egy zsűri hozta meg, amelynek munkájában a tavalyi nyertes Szécsi Gabriella, a BI-KA Logisztika Kft. ügyvezetője, dr. Lányi Márton, a Kühne + Nagel Kft. ügyvezető igazgatója és a Magyar Szállítmányozók Szövetségének (MSZSZ) elnöke, Fülöp Zsolt, a Trans-Sped alapítója és a Magyarországi Logisztikai Szolgáltató Központok Szövetségének (MLSZKSZ) elnöke, Barna Zsolt, a Waberer’s elnök-vezérigazgatója és a Magyar Közúti Fuvarozók Egyletének (MKFE) elnöke, valamint Bándy Zsolt, a Navigátorvilág kiadóvezetője vett rész.

A díjazottak
Kép: Waberer’s Csoport

Az Év Női Logisztikusa 2024-ben – megosztott első hellyel – Balogh Ágota, a Royal Sped Zrt. vezérigazgatója, valamint Palicska Judit, a Waberer’s Network Kft. ügyvezetője lett. Idén egy új kategóriát is hirdettek a versenyben: megválasztották az Év Fiatal Női Logisztikusát is. A nyertes pedig Zámbó Nikolett lett a Waberer’s Csoporttól, aki 2014 óta folyamatosan fejleszti szakmai és vezetői képességeit a szállítmányozási üzletágban, jelenleg pedig mint szállítmányozási igazgató dolgozik a vállalatnál.

Az ilyen díjak rendkívül fontosak a női vezetők megítélésében. Ahol látszik a szakmai és az emberi kiválóság, ott felhívhatjuk a figyelmet arra, milyen jól teljesítenek a nők olyan szakmákban is, amelyeket elsőre férfiaknak valónak gondolnánk. A Waberer’s Csoport úgy gondolja, hogy a díj pozitívan befolyásolta a nyertesek megítélését, amit talán az is bizonyít, hogy idén a tavalyinál többen pályáztak az Év Női Logisztikusa Díjra. Céljuk a díjjal egyértelműen az, hogy még inkább rá tudják irányítani a figyelmet az iparágra és a benne rejlő lehetőségekre, valamint az izgalmas munkakörökre, amelyeket a logisztika kínál.

Emellett legalább olyan fontos, hogy a rátermett és kiváló szervezőképességű női vezetők „reflektorfénybe” kerüljenek, és ezzel az olyan nagyvállalatok, mint a Waberer’s, felhívják a figyelmet a női vezetők arányának javítására.

Kiemelt kép: canva

search icon