Az elhagyott olajkutakból hatalmas zöldenergia-tárolók lehetnek
Az elhagyott olajkutakból hatalmas zöldenergia-tárolók lehetnek

Amerikai kutatók új módszert találtak arra, hogy az elhagyott olajkutak geotermikus hőjét felhasználva növeljék a sűrített levegős energiatárolás (CAES) hatékonyságát.

A Penn State University kutatóinak tanulmánya arra hívja fel a figyelmet, hogy az elhagyott olaj- és gázkutak geotermikus hőjének hasznosítása érdemi hatással lehet a sűrített levegős energiatárolás (Compressed Air Energy Storage, CAES) hatékonyságára – olvasható a Makronóm publikációjában. Az általuk javasolt innovatív megoldás, amely geotermikus hőt alkalmaz az elhasználódott kutakban, akár 9,5 százalékkal is növelheti a CAES-rendszerek teljesítményét.

A kutatás az Egyesült Államok környezetvédelmi hatóságának (EPA) korábbi adatai alapján a világ mintegy 3,9 millió elhagyott olaj- és gázkútjának újrahasznosítását is lehetővé tenné, jelentős költségmegtakarítást eredményezve az új fúrások terén. Érdekesség, hogy az iyen világszerte meglévő olaj- és gázkutak pontos számának meghatározása nehéz feladat, mivel az adatok globális szinten nem egységesek, és sok országban hiányosak vagy elavultak a nyilvántartások.

A rendelkezésre álló kutatások és becslések közül azonban a szakértők szerint ez a 3,9 milliós szám a legpontosabb. E kutak közül mintegy 2 milliót sohasem zártak le megfelelően. Más források, például a Reuters 2020-as jelentése 3,2 millió elhagyott kútról számol be az USA-ban, míg az Environmental Defense Fund [EDF] 2022-ben 120 ezer dokumentált, úgynevezett árvakutat azonosított.

Mindenesetre ezek újrahasznosítása nemcsak környezetvédelmi szempontból, hanem gazdaságilag is előnyös, mert a megújulók nagyon ingadozó áramfeleslege könnyen eltárolható a már nem használt kitermelő kutakban.

Az elemzés, melyben a CAES-rendszer működéséről és a geotermikus hő szerepéről is olvashatnak, a Makronóm honlapján elérhető.

(Makronóm)

Fotó: Canva

    search icon