Az olimpiák 3+1 legcukibb kabalaállata

Az olimpiák 3+1 legcukibb kabalaállata
Az olimpiák 3+1 legcukibb kabalaállata

Dübörög a XXXIII. nyári olimpia, ennek megfelelően az egész világ olimpialázban ég. A Párizsban zajló játékok kapcsán felidéztük, melyek voltak a korábbi olimpiák legismertebb vagy épp legaranyosabb kabalái, ezek közül is elsősorban azok, amelyek valódi állatokat ábrázoltak.

1. Misa, az orosz medvebocs

Nem Misa volt az első olimpiai kabalafigura, de kétségtelen, hogy az orosz medvebocs a verseny egyik legismertebb és legcukibb indulója. Az 1980-as moszkvai olimpia ikonját egy Viktor Csizsikov nevű gyermekkönyv-illusztrátor alkotta meg, a mackó pedig amellett, hogy megágyazott az olimpiai merchandising műfajának, olyan sikeres lett, hogy később rajzfilmben is szerepelt.

Misa, az moszkvai olimpia sztárja
A kedvesen mosolygó eurázsiai medve az olimpiai stadion előterében

A mackó cukiságával egyébként politikai céljuk is volt a szovjeteknek: Misával próbálták magukat jobb színben feltüntetni az éppen zajló afganisztáni szovjet invázió elleni nemzetközi tiltakozás közepette. Utóbbitól nem függetlenül a játékokon a nyugati országok jelentős része nem is vett részt.

Misa mackó
Annyi biztos, hogy Misa az orosz országimázs egyik csúcsa mind a mai napig.

Misa egyébként egy eurázsiai barnamedve, pont olyan, mint amilyen hazánkban is egyre gyakrabban feltűnik. Habár Magyarországon védett, nem számít veszélyeztetett fajnak.

Moszkvában 7 arany-, 10 ezüst- és 15 bronzéremmel az éremtáblázat 6. helyén végzett a magyar csapat.

2. Amik, a kanadai hód

Mi lehetne cukibb egy hódnál? Hát egy kandai hód! Az 1976-os montréali olimpia kabalafigurája az ország egyik ikonikus és szerencsére a mackóhoz hasonlóan nem veszélyeztetett állatát mintázta, aki Amik névre hallgatott. Neve a Montréal körüli területeken élő őslakosok, az algonkinok nyelvén egyszerűen hódot jelent.

Amik – a hatalmas kiterjedésű hódvárak dolgos megalkotóinak egyikeként – a sportolók kemény munkáját szimbolizálja. A hódot átölelő kétféle szalag egyike Kanada nemzeti színeit, másika pedig az ország multikulturalitását hivatott megjeleníteni.

a kanadai olimpia hódja
Amik eléggé kiakasztotta a cukiságmétert, miközben sziluettje igencsak minimalista.

A kanadai hód egyébként kisebb testű, mint európai rokona, de hozzá hasonlóan folyóvizeken épített gátakkal tavakat hoz létre, ahol otthona, a hódvár is helyet kap.

Montréalban 4 arany-, 5 ezüst- és 13 bronzéremmel az éremtáblázat 10. helyén végzett a magyar csapat.

3. Ollie, Syd és Millie, az ausztrál olimpia kedvencei

Gyaníthatóan a koalákat vagy épp a kengurukat ellőni igen közhelyes lett volna, de ezzel együtt is nagyot alkottak az ausztrálok. A 2000-es sydney-i olimpia volt az első, ahol nem egy, hanem rögtök három kabalafigura is szerepet kapott. Olly kacagójancsi, Syd kacsacsőrű emlős, Millie pedig hangyászsün: mindannyian Ausztrália ikonikus állatai közé tartoznak, még ha Syd kivételével nem is a legismertebbek.

Az ausztrál kabalák esetében sajnos már nem mondható el, hogy az ihletet adó állatok természetvédelmi helyzete kielégítő lenne. Az utóbbi években egyre több hír érkezett arról, hogy élőhelyük visszaszorulása és a felmelegedés miatt erősen fogy a kacsacsőrű emlősök száma. A rövidcsőrű hangyászsün helyzete jobbnak mondható, bár a Pápua Új-Guineában élő közeli rokonai már veszélyeztetettnek számítanak.

a sydney-i olimpia kabalái

A kiváló hangutánzó képességgel és emberi nevetésre hasonlító hangjával hódító kacagójancsi egyedszáma szerencsére stabil, a faj nem számít fenyegetettnek. Érdekesség, hogy a kabalák egyik megalkotója a magyarosan csengő nevű Jozef Szekeres volt.

Sydney-ből 8 arany-, 6 ezüst- és 3 bronzérmet hoztak haza a magyarok, ezzel az éremtáblázat 13. helyén végeztek.

+1 Powder, Copper és Coal, a téli cukik

Az 1976-os innsbrucki téli olimpia óta a jeges játékokon is megjelentek a kabalafigurák, mi pedig rögtön egy nagyon ellentmondásos, de közben rém cuki triót szemeltünk ki magunknak.

Ma már nem lenne túl szerencsés szénnek nevezni egy olimpiai kabalafigurát.

A 2002-es Salt Lake City-beli játékok egyik figurája Powder, a hócipős nyúl, aki nagyon sok más mellett a város remek téli adottságait, a kiváló havat szimbolizálja. Mellette azonban Copper, a prérifarkas a régióban igen jelentős rézkitermelést, Coal, a fekete medve pedig a szénbányászatot jelképezi. Ezek mellett így hárman megtestesítik az olimpiák mottóját: „Citius, altius, fortius!”, vagyis „Gyorsabban, magasabbra, erősebben!”

powder a hócipős nyúl
Powder távoli, de tagadhatatlan rokonságban áll a kockásfülű nyúllal.

Szerencsére a fentiek közül egyik faj sem veszélyeztetett. Magyar érmes, illetve pontszerző ezen az olimpián sajnos nem volt, de mint ezt mindannyian tudjuk, azóta megszületett az ország első téli olimpiai aranya a 2018-as phjongcshangi játékokon, ahol rövidpályás gyorskorcsolyázóink az első helyen zártak.

search icon