
Ráfordultunk a katari világbajnokság kiesĂ©ses szakaszára, Ăgy volt idĹ‘nk megszokni a szinte tökĂ©letes, smaragdzöld gyep látványát. A fű bujább, mint a legcsapadĂ©kosabb Ăłceáni Ă©ghajlaton fekvĹ‘ stadionokban. Ez talán el is várhatĂł egy vĂ©bĂ©tĹ‘l, de nĂ©mileg furcsává teszi a dolgot, hogy a tornát egy sivatagi ország rendezi. Hogy lehetsĂ©ges ez, mit tudnak a katariak? Utánajártunk!
Ahogy korábban láttuk, a rekordösszegbĹ‘l rendezett világbajnokság az ĂgĂ©retek ellenĂ©re a karbonlábnyom tekintetĂ©ben is rekorder. Ebben a semmibĹ‘l felhĂşzott stadionok játsszák a fĹ‘szerepet, de talán nem tĂşlzás megemlĂteni a tökĂ©letes gyepszĹ‘nyeg megteremtĂ©sĂ©re fordĂtott elkĂ©pesztĹ‘ erĹ‘feszĂtĂ©seket sem. A sivatagi országban már a rendezĂ©si jog 2010-es elnyerĂ©se elĹ‘tt elkezdtek kĂsĂ©rletezni azzal, hogyan tudnak a zord Ă©ghajlat ellenĂ©re a világbajnoksághoz mĂ©ltĂł zöld borĂtást biztosĂtani.
Amerikai fűmag a tĂ©liesĂtett stadionokban
A növĂ©nynemesĂtĂ©s egyik fĹ‘ csapásiránya napjainkban a szárazságnak jobban ellenállĂł fajták szelektálása. A kevesebb, illetve rendszertelenebben Ă©rkezĹ‘ csapadĂ©k mellett is jĂłl termĹ‘ növĂ©nyek szerepe a világ számos pontján már ma nagyon fontos, jelentĹ‘sĂ©gĂĽk pedig a jövĹ‘ben mĂ©g jobban felĂ©rtĂ©kelĹ‘dhet. Nincs ez máskĂ©pp a futballpályák gyepszĹ‘nyegĂ©vel sem, melynek már a mĂ©rsĂ©kelt Ă©gövön is egyre szĂ©lsĹ‘sĂ©gesebb viszonyokat kell elviselnie. Hát mĂ©g Katarban! A vĂ©bĂ©n használt fűmagokat egy amerikai cĂ©g, a FIFA által kiválasztott Aspire Turf állĂtotta elĹ‘. Az Ă©vi 140 tonna alapanyagot repĂĽlĹ‘gĂ©pek szállĂtották a Közel-Keletre.
A megfelelĹ‘ fűmag önmagában nem elĂ©g az ĂĽde zöld sikerhez, a megfelelĹ‘ körĂĽlmĂ©nyek megteremtĂ©se legalább ennyire fontos. A katariak Ăşgy találták, hogy a fű akkor zöldell a legszebben, ha „tĂ©li körĂĽlmĂ©nyeket” teremtenek számára, Ăgy a stadionok hűtĂ©sĂ©t már szeptemberben megkezdtĂ©k. A meccseket nĂ©zve bárkinek feltűnhettek a sötĂ©tszĂĽrke fĂşvĂłkák a pályák mentĂ©n: ezekbĹ‘l Ă©rkezik a 21–22 fokra hűtött levegĹ‘ a pályára. A gyepszĹ‘nyegbe Ă©pĂtett szenzorok adatai alapján folyamatosan kĂ©pesek ideális hĹ‘mĂ©rsĂ©kletet Ă©s páratartalmat biztosĂtani a fű számára.
Ahol nincs vĂz, ott drága dolog locsolni
Magyarországon átlagosan 500–750 millimĂ©ter csapadĂ©k hullik egy Ă©vben. Ehhez kĂ©pest Katarban mindössze 70 mm, de ez a futballpályákat nem Ă©rdekli: ha nem locsolják Ĺ‘ket, kiszáradnak. A tĂ©rsĂ©g legtöbb államában jellemzĹ‘en alig akad Ă©desvĂz, Ăgy az igĂ©nyek kielĂ©gĂtĂ©sĂ©re – rettenetes környezeti terhelĂ©ssel – a tengervĂzbĹ‘l állĂtják elĹ‘ az Ă©desvizet. Több sĂłtalanĂtási eljárás ismert, ám mindegyikre Ă©rvĂ©nyes, hogy rengeteg energiát igĂ©nyel. A szomszĂ©dos SzaĂşd-Arábiában, amely a világ legnagyobb sĂłtalanĂtĂłja, 30 ĂĽzemben napi 47,7 milliĂł liter ĂĽzemanyagot Ă©getnek el, hogy ivĂłvizet állĂtsanak elĹ‘.
A sĂłtalanĂtás problĂ©mái
A sĂłtalanĂtás a tengeri Ă©lĹ‘világ számára közvetlen veszĂ©lyt jelent. Az ĂĽzemek beömlĹ‘nyĂlásain nagy sebessĂ©ggel áramlik a vĂz, magával ragadva az arra tĂ©vedĹ‘ Ă©lĹ‘lĂ©nyeket. A kisebb testű lĂ©nyek, akik nem a beömlĹ‘ rácsán vĂ©gzik, a folyamat során pusztulnak el. Az Ă©desvĂz mellett lĂ©trejövĹ‘ salakanyag a magas koncentráciĂłban jelen levĹ‘ sĂł mellett számos szennyezĹ‘ anyagot is tartalmaz. Ennek ellenĂ©re visszapumpálják a tengerbe, ezzel Ăşjabb halálos veszĂ©lyt szabadĂtva az ottani Ă©lĹ‘világra.
Katarban egyĂ©bkĂ©nt, fittyet hányva a sivatagi körĂĽlmĂ©nyekre, az egy fĹ‘re jutĂł vĂzfogyasztás magasabb, mint számos eurĂłpai országban. Többek közt a 1403 literes magyar Ă©rtĂ©ket is meghaladja. Erre tett rá mĂ©g egy lapáttal a világbajnokság. A torna 8 stadionja mellett 136 edzĹ‘pályán kellett biztosĂtani az ĂĽde zöld gyepet. A nyári idĹ‘szakban pályánkĂ©nt 50 ezer liter sĂłtalanĂtott vizet használtak az öntözĂ©sre, ami mostanra napi 10 ezer literre csökkent, de a szám Ăgy is elkĂ©pesztĹ‘.
FĹ‘kĂ©nt akkor, ha ehhez hozzávesszĂĽk a 425 ezer nĂ©gyzetmĂ©ternyi, további 40 pályára elegendĹ‘ fűtartalĂ©k igĂ©nyeit is. Ă–sszehasonlĂtáskĂ©pp a magyar Parlament alapterĂĽlete a 18 ezer nĂ©gyzetmĂ©tert sem Ă©ri el. A DohátĂłl Ă©szakra fekvĹ‘ fűfarmon nagyjábĂłl fĂ©l Margitsziget mĂ©retű terĂĽleten nevelik a tartalĂ©kfĂĽvet, melyet szĂĽksĂ©g esetĂ©n 8 Ăłrán belĂĽl le tudnak fektetni a stadionokban. Pedig erre vĂ©lhetĹ‘en nem lesz szĂĽksĂ©g, ugyanis – amellett, hogy speciális növĂ©nyvĂ©dĹ‘ szerekkel Ăłvják a fĂĽvet a gombás Ă©s más tĂpusĂş betegsĂ©gektĹ‘l – a stadionok pályái alatt olyan rendszert Ă©pĂtettek ki, mely kĂ©pes elszĂvni a felesleges nedvessĂ©get.
BorĂtĂłkĂ©p: flickr.com/koreanet