A Magyar Nemzeti Bank és a Pénziránytű Alapítvány közösen megalkotta azt a számomra is hiánypótló ismereteket felölelő játékos, de mégis komoly edukációs alkalmazást, ami játszva tanítja meg a kisiskolásokat a felnőtt életben használt pénzkezelésre, hogy a későbbiekben gond nélkül eligazodjanak a rohanó bankvilágban.
Megvalósult egy forradalmi ötlet, ami sok család életében játszi könnyedséggel tanítja meg ezeket a folyamatokat.
Örömmel vettem, hogy Fáykiss Péterrel a Magyar Nemzeti Bank Digitalizációért felelős igazgatójával beszélgethettem az új projektről.
Köszönöm Péter, hogy elfogadtad a megkeresésemet. Mi is pontosan a Diákszéf?
Az MNB Digitális Diákszéf a modern technológiák lehetőségeit kihasználó megtakarítási és pénzügyi ismeretterjesztő mobilapplikáció. A mobilapplikáció használata során játékos, pénzügyi, digitalizációs témájú és a környezettudatosságot fejlesztő kvízkérdésekre válaszolva digitális megtakarítási eszközöket, érmeket gyűjthetnek a diákok, ezeket cserélgethetik egymás között, sőt a beváltási időszakokban tárgyi ajándékokra is be tudják váltani.
Mesélnél nekem, hogy hogy indult a Diákszéf applikáció? Mi volt az a pont, hogy úgy gondoltátok, ez a legjobb módja a pénzkezelés megismerésének?
Úgy gondoltuk, hogy a mai korban nem lehet elég korán kezdeni a pénzügyi ismeretek helyes elsajátítását. Mivel egy olyan korosztályt kívántuk megcélozni, akik túlnyomó részt még nem rendelkeznek bankszámlával, de a digitális kor vívmányait napi szinten használják, ezért az edukációs mobilapplikáció megalkotását tartottuk a helyes iránynak.
Mi a Diákszéf célja?
A fejlesztés során a legfőbb célunk az volt, hogy szórakoztató módon tanulják meg a diákok a pénzügyi mobilapplikációk használatának logikáját, és közben pénzügyi, digitális és fenntarthatósági ismereteik is bővülhessenek egy játékos platformon keresztül. A koncepció hasonlít a korábbi korosztályoknak ismerős takarékbélyegek gyűjtéséhez, csak itt digitális érmeket gyűjthetnek a diákok. Ezekért természetesen meg kell „dolgozni”, például az alkalmazásban elérhetők a fenti témákban kvízek, melyek sikeres kitöltését követően a diák érmeket kap, amiket összegyűjtve később tárgyi ajándékokra válthat be. Mivel úgymond ez egy „mini mobilbank”, sok olyan funkció elérhető benne, mint amik az „igazi”, felnőtt verziókban is megtalálhatóak. A gyűjtött érmeket elcserélhetik egymás között a diákok, kaphatnak érem „utalásokat” a szüleiktől, de akár különböző megtakarítási célokat is kitűzhetnek az alkalmazáson belül.
Célunk mindenképpen az volt, hogy az applikáció használatával lemodellezzük a majdani valós bankolási folyamatokat, melynek köszönhetően a későbbiekben ez nem okoz majd gondot a felnövekvő generációnak.
És mi az a motiváció, ami a diákot az alkalmazáson belül tartja?
A hetente frissülő kvízek helyes kitöltésével a diákok érmeket kapnak, melyek több típusú sorozatban jelennek meg, van például állatokat vagy híres magyar királyokat ábrázoló érem-sorozat is az applikációban. Egyrészt a gyerekek a kvízek kitöltésével és az érmek egymás közötti cseréjével össze tudják gyűjteni a különböző sorozatok elemeit, másrészt ezeknek az érmeknek diáktallérban kifejezett értékük is van, hasonlóan a korábbi takarékbélyegekhez (pl.: 2 forintos, 5 forintos takarékbélyegek). A beválási időszakban ezekért tárgyi ajándékokat, például társasjátékokat vagy sporteszközöket „vásárolhatnak” a diákok egy dedikált webshopban. Mindemellett azon is dolgozunk, hogy a megszerzett diáktallérokat akár adományként is be tudják váltani a webshopban, ezzel is növelve a felelősség érzetét.
Mivel a felhasználók kiskorúak, így úgy alakítottuk ki a regisztrációs folyamatot, hogy kizárólag szülői segítséggel lehessen csatlakozni a programhoz. Ennek tudatában elhatároztuk, hogy nem csak a kezdetekkor vonjuk be a szülőket, hanem az applikáción belül is családot alkotva. Ezt úgy valósítottuk meg, hogy a szülő minden hónapban kap az alkalmazáson belül egy meghatározott mennyiségű diáktallért, amit bizonyos feladatért cserébe a gyermekének átutalhat, ezzel ösztönözve, hogy akár otthoni feladatot elásson, úgymond „megdolgozzon” a diáktallérjáért.
Ha jól tudom, akkor mind a két nagy applikációs áruházban letölthető az alkalmazás.
Igen, mind a Google Play-ben mind az App Store-ban elérhető az alkalmazás szeptember közepe óta, ami nagy örömünkre a kezdetektől elég népszerű, az első két hétben már több mint 1000-en töltötték le. Az applikáció minden 8-14 éves korosztályba tartozó diák számára elérhető, de a mostani pilot időszakban elsősorban 45 kiválasztott iskolára fókuszálunk, és folyamatosan finomhangoljuk az alkalmazást a visszajelzések alapján.