Korábbi összeállításunkat folytatva összegyűjtöttünk még két olyan műsort, melyek szórakoztatva mutatják be óvodás és kisiskolás gyermekeink számára, hogy mennyire fontos megóvnunk bolygónk élővilágát.
Nagyjából egy hónappal ezelőtt jelent meg előző válogatásunk, amelyben olyan rajzfilmsorozatokat igyekeztünk a gyermekeik számára mozgóképes tartalmat kereső szülők figyelmébe ajánlani, melyek nemcsak viccesek és kedvesek, hanem hasznos információkkal is szolgálnak a legkisebbek számára a természetről, valamint annak védelméről. Most, hogy beköszöntöttek a hidegebb, esősebb napok, és emiatt egyre kevesebb időt tudunk a szabadban tölteni, úgy gondoltuk, jól jöhet még néhány tipp a korábbiak mellé.
1. A Thornberry család (The Wild Thornberrys)
Az 1998 és 2004 között a Nickelodeon csatornán futó sorozatnak erős magyar vonatkozása van. Egyik elsődleges ötletgazdája és producere ugyanis nem más, mint a hazánkból Amerikába vándorolt rajzfilmkészítő, Csupó Gábor. Csupó a szakma alapjait még a Pannónia Filmstúdióban kezdte, így a sokak által kedvelt A Mézga család különös kalandjain is dolgozhatott, hogy aztán a tengerentúlon olyan világsikerű alkotások fűződjenek a nevéhez, mint például az életet a kisbabák szemszögéből bemutató Fecsegő tipegők.
A Thornberry család Csupó animációs stúdiójának már a sokadik sikerprojektje volt, e válogatás szempontjából viszont ez a legfontosabb munkájuk, hiszen a címszereplők izgalmas kalandjain keresztül becsempészték a gyermekek otthonába a Föld szinte minden tájának állatvilágát. A sztori középpontjában egy meglehetősen különleges és teljességgel szokatlan életet élő család áll: két természetfilmezéssel foglalkozó szülő, valamint lányaik, Debbie és Eliza, a vadonban talált, majd pedig örökbefogadott fiuk, Donnie, illetve házi csimpánzuk, Darwin.
Az igazi főszereplő viszont a lakóautóval folyamatosan úton lévő família kisebbik lánya, Eliza, aki nővérével ellentétben rajong a kortársaiktól merőben eltérő életvitelükért, valamint a természetért is. Ez nem csoda annak fényében, hogy egy törzsi szeánsz alkalmával birtokába juthatott egy olyan képességnek, amelynek révén kommunikálni tud az állatokkal. És mivel Eliza a bolygót oda-vissza átszelő utazásaik során mindig talál valamilyen problémát, ami az őshonos állatfajokat fenyegeti, titkos képességét minden epizódban más-más természetvédelmi ügy megoldására használhatja fel.
2. A varázslatos iskolabusz (The Magic School Bus)
A varázslatos iskolabusz 1994 és 1997 között futott, de azóta már a magyar tévécsatornák is többször ismételték a kanadai-amerikai rajzfilmsorozatot. Ez nem véletlen, hiszen egyrészt a témái máig aktuálisak, másrészt a kisiskolások számára kifejezetten hasznos lehet ez a széria, hiszen sikeresen megkedveltetheti velük az iskolát, és felhívhatja a figyelmüket arra, hogy annak ellenére, hogy egy kötelezettségről van szó, amit akkor is végre kell hajtaniuk, amikor épp nincs annyira kedvük hozzá, számos érdekes dolgot megtanulhatnak, magunkba szívhatnak az iskolai órákon és programokon, amelyek aztán a jövőben a hasznukra válhatnak.
Különösen szerencsésnek mondhatjuk magunkat, ha olyan osztályfőnökkel áldott meg minket a sors, mint a sorozat kiemelt karaktere, Miss Mitzi, aki mágikus iskolabuszán minden epizódban egy újabb különleges tanulmányi kirándulásra viszi el a rábízott gyerekeket. A kirándulások különlegessége abban rejlik, hogy a gyerekek testközelből tapasztalhatják meg az egyes természeti folyamatokat, hiszen a busz némi varázslat segítségével akár a rovarok, sőt az óceán legapróbb, szabad szemmel nem is látható élőlényeinek méretére is össze tud zsugorodni.
A sorozat története folyamán az osztály eljuthat az űrbe, az Északi-sarkra, az esőerdőkbe, de megtudhatja, hogyan működik az emberi test, mi történik azzal, amit megeszünk, miből épül fel az életünket biztosító levegő, valamint a természetben uralkodó tápláléklánc is bemutatásra kerül. Miss Mitzi rendhagyó tanórái során a tévé előtt ülő gyerekek is képbe kerülhetnek az élet és a bolygó csodáival, ezáltal pedig A varázslatos iskolabusz érzékenyíti és környezettudatosabbá teszi közönségét.
Kiemelt kép: Canva