Régészeti vészhelyzet alakul ki az Alpokban a klímaváltozás hatására

Régészeti vészhelyzet alakul ki az Alpokban a klímaváltozás hatására
Régészeti vészhelyzet alakul ki az Alpokban a klímaváltozás hatására

A gleccserek olvadásával kerül felszínre rengeteg lelet, melyek egyfelől óriási régészeti felfedezések előtt nyitják meg az utat, másfelől viszont ezt a tempót nem bírják a régészek, és így sok értékes kincs tűnhet el örökre.

Közel 30 éve, 1991-ben találták meg a később Ötzi névre keresztelt ősembert az Ötz-völgyi Alpok egyik gleccserében, és ez az esemény lehetett a nyitánya az Alpok gleccserei alól előbukkanó régészeti leletek felfutásának.

Azóta folyamatosan találnak olyan leleteket, melyeket akár évezredekkel korábban zárt magába a jég. Ezekből a leletekből őseink szokásairól is sokkal többet megtudunk: korábban például úgy tartották a szakemberek, hogy az ősemberek nem igen merészkedtek a magas hegyvidékekre. Egyre inkább úgy tűnik viszont, hogy ez tévedés.

Az örvendetes felfedezések ellenére viszont a klímaváltozás tempója veszélybe sodorhatja a leleteket. Egyrészt, ha a szakemberek nem találják meg időben a leleteket, azok elpusztulhatnak. Azok a szerves anyagok, melyeket már nem borít jég, hamar enyészetnek indulnak, elbomlanak, elrothadnak, vagy a növényzet szövi be őket.

„Nagyon rövid időablak áll rendelkezésünkre, 20 éven belül minden ilyen régészeti anyag eltűnik, miután a jég visszahúzódik és elolvad”

Regula Gubler régész

Másrészről, olyan is előfordult már, hogy egy-egy túrázó nappalijában, a falra akasztva kötöttek ki a több ezer éves kincsek, aki mit sem tudott róla, hogy amit talált, fontos régészeti lelet. A régészek egyre inkább a kirándulókra lesznek utalva, így fontos, hogy akik nagy valószínűséggel találkozhatnak ilyen műtárgyakkal, azok tudják, mi a teendő ilyen esetben.

Forrás: hang.hu

search icon