Egy friss tanulmány arról számolt be, hogy a klímaváltozás hatásait nem csak hosszútávon, de szinte rögtön is tudnánk befolyásolni, ha a globális kibocsátást látványosan csökkentenénk.
A phys.org számol be a Nature Climate Change folyóiratban megjelent tanulmányról, melyben a tudósok arra is figyelmeztetnek, hogy a világ túl lassan halad az éghajlati katasztrófa megelőzésében. Az eredmények mégis reménykeltők.
Az eredmények azt mutatják, hogy nemcsak a következő generációk érzik majd a gyors és nagy mértékű emissziócsökkentés eredményeit.
Christine McKenna a kutatócsoport vezetője
A tanulmányoz több ezer számítógépes szimulációt futtattak le különböző klímamodellekkel, úgy hogy az óceáni és a légköri változásokat az emberi hatásoktól szétválasztva elemezték, és különböző kibocsátási szintekkel kalkuláltak közben.
Ha a kormányok a 1,5 fokos cél elérésére gyors intézkedéseket hoznak, akkor 13-szor alacsonyabb lehet az extrém mértékű melegedés esélye a következő 20 évben, ahhoz képest, ha maradunk a fosszilis üzemanyagok jelen mértékű használatánál.
Ez tulajdonképp azt jelenti, hogy a felmelegedés gyorsulása elkerülhető lenne és gyors, már rövid távon érezhető előnyökkel járna az ökoszisztéma és a társadalmak számára, hiszen több idő maradna az alkalmazkodásra, egy kevésbé extrém éghajlathoz.
Azért is fontosak ezek a megállapítások, mert a párizsi klímaegyezmény után öt évvel azt lehet látni, hogy nem sok jelentős eredményt sikerült elérni, viszont ez az öt éve egyben a legmelegebb öt év is volt a történelemben.