Úgy néz ki, hogy az evolúció sokkal gyorsabb folyamat, mint ahogy azt eddig hittük, és akár már néhány év alatt is komoly változások mehetnek végbe egyes fajoknál.

A témát kutató ausztrál tudósokat is meglepte az eredmény, amit nemrég 19 vadon élő állatcsoport adatainak elemzéséből kaptak. Kiderült ugyanis, hogy jóval több a genetikai különbség az egyes fajokban, mint azt a korábbi becslések alapján hitték, ez viszont egyúttal azt is jelenti hogy gyorsabban megy végbe az evolúció, tehát az a folyamat, amelyben a biológiai populációk örökölhető tulajdonságai megváltoznak az egymást követő generációkban – írja a hvg.hu.

A Science című tudományos folyóiratban megjelent eredmények szerint a kutatás során a terepvizsgálatok átlagban 30 évig tartottak, és összesen 2,6 millió órányi terepi adatot szolgáltattak a kutatóknak. A kutatócsoport az adatok alapján három éves munkával számszerüsítette, hogy mekkora változást okozott a genetika és a természetes szelekció az egyes fajokon belül.

„Bár Darwin eredetileg úgy gondolt, hogy az evolúció igen lassú folyamat, korábbi kutatások már kimutatták, hogy egyes fajoknál akár néhány év alatt megtörténhet” – írják.

A cikk példát is hozott folyamatra: az Egyesült Királyságban élő éjszakai lepkék egy faja, a nyírfaaraszolók (vagy szürke pettyesaraszolók) még túlnyomórészt fehérek voltak az ipari forradalom előtt. A szén nagyfokú használatára támaszkodó változások azonban rengeteg kormot pumpáltak a környezetbe, mely megjelent a fák törzsén vagy az épületek falain. Mivel a megváltozott körülmények között a sötétebb lepkéket nehezebben vették észre madarak, viszonylag rövid idő alatt a fekete lepkék kezdték uralni a populációt.

Darwin sokkal lassabb folyamatnak gondolta az evolúciót, mint amilyen az valójában lehet

A kutatók arra is felhívják a figyelmet, hogy eredményeik alapján – mivel ez az első ilyen jellegű és léptékű tanulmány – még nem jelenthető ki egyértelműen, hogy gyorsabb a fejlődés. Ezzel együtt az szinte biztosnak tűnik, hogy jóval több az „evolúció üzemanyaga”, mint korábban gondolták. A kutatás pedig már csak azért is lényeges, mert a klímaváltozás hatásait egyre jobban érezni világszerte, ezért fontos többet tudni arról, hogy milyen gyorsan tudnak alkalmazkodni a fajok – ez annak modellezésében is fontos lesz, hogy mely fajok képesek majd túlélni a megváltozott körülmények között és melyek nem. (hvg.hu)

hirdetés
Exit mobile version