Sós gél képes vizet gyűjteni akár a sivatagi levegőből
Sós gél képes vizet gyűjteni akár a sivatagi levegőből

Az MIT mérnökei olyan szuperabszorbens anyagot szintetizáltak, amely rekord mennyiségű nedvességet képes felszívni a levegőből, még sivatagi körülmények között is.

Ahogy az anyag elnyeli a vízgőzt, megduzzad és képes tárolni a nedvességet. Még nagyon száraz körülmények között, 30 százalékos relatív páratartalom mellett is képes az anyag a levegőből a párát magába szívni és szivárgás nélkül megtartani a nedvességet. A vizet ezután fel lehet melegíteni, kondenzálni, majd ultratiszta vízként összegyűjteni.

Az átlátszó, gumiszerű anyag hidrogélből készül, egy olyan természetes nedvszívó anyagból, amelyet eldobható pelenkákban is használnak. A kutatók a hidrogél nedvszívó képességét lítium-kloriddal – egy olyan sótípussal, amelyről köztudott, hogy erős nedvszívó hatású – vegyítették.

A kutatók több sót tudtak a hidrogélbe juttatni, mint amennyit valaha. Ennek eredményeképpen megfigyelték, hogy a sóval vegyített gél soha nem látott mennyiségű nedvességet szívott fel és tartott meg, különböző páratartalmi szinteken, beleértve a nagyon száraz körülményeket is.

A szuperabszorbens gélt akár vízgyűjtőként is lehetne használni, különösen a sivatagokban és a szárazságra hajlamos régiókban, ahol az anyag folyamatosan felszívhatná a párát, amelyet aztán ivóvízzé lehetne sűríteni. A kutatók elképzelése szerint az anyagot a légkondicionáló berendezésekre is fel lehetne szerelni, mint energiatakarékos, párátlanító elemet.

(Forrás: news.mit.edu)

search icon